Krach banky: Ne vždy musí být vaše peníze v bezpečí

ČN banka

Mohlo by se zdát, že pokud máte peníze na účtu, nemůže se jim nic stát. Při krachu bankovní instituce však můžete přijít o své úspory. Dnes se podíváme, jak jsou tyto obnosy proti takovým situacím chráněny. Které vklady jsou pojištěné? Pojďme na to!

Co garantuje stát?

S některými institucemi vám pomůže stát. Ten garantuje vklady v bankách, družstevních záložnách nebo ve stavebních spořitelnách. Ne však automaticky u jakéhokoli finančního produktu. Především jsou takto chráněny a pojištěny peníze na běžných, spořících a terminovaných účtech. Na takových místech jsou vaše vklady pojištěné na 100 000 000 eur, tedy asi 2,5 milionu korun. Pokud se tedy s penězi něco stane, stát vám garantuje, že o ně nepřijdete. Naopak nikým negarantované jsou vklady například v akciích, investicích nebo v podílových fondech. Dále také vklady členů do kampeliček. Ani u životního nebo penzijního pojištění vám stát nebude garantovat vklady.

Když přijde krach

Ač se to již dlouho nestalo, i bankovní instituce nebo jí podobná může zažít krach. V devadesátých letech nic neobvyklého. Pokud se tak stanu, oznámí to Česká národní banka. Po tomto oznámení následuje řada procesních kroků, která by měla zajistit, že již do týdne od oznámení si mohou lidé vybrat své vklady, které ve zkrachovalé společnosti měli. Přitom tato krátká doba ještě před nedávnem takto příznivá nebyla. Do roku 2016 to bylo až 20 dní. V dnešní době tak mohou mít do 7 dní lidé již u sebe náhradu za své vklady.

Jak se zachovat jako klient

Poslední otázka je velmi důležitá. Při krachu finanční instituce je dobré sledovat média, která o krachu referují. Dále jsou důležité internetové stránky Garančního systému. Zde zajistíte výplatu náhrady vkladu. Poté jako klient přijdete na pobočku vyplácející banky. tedy banky, která vyplácí náhrady. V dnešní době se jedná o Českou spořitelnu. Poté na přepážce ukážete občanský průkaz a číslo účtu, na který chcete náhradu převést.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.