Dovolená

Kdy může šéf zamítnout dovolenou

Pokud zažádáte u zaměstnavatele o dovolenou, může se stát, že vám ji bez problémů povolí. Někdy však může nastat situace, kdy se toto vaše volno šéfovi nehodí, a může ji zamítnout. My se dnes podíváme na to, jak to s tímto nárokem na dovolenou je. Kdy vám musí vyhovět, a kdy naopak nemusí?

Rozhoduje zaměstnavatel

Zákoník práce říká, že o čerpání volna rozhoduje zaměstnavatel. V praxi to však nefunguje tak, že by vám zaměstnavatel určoval, na kdy si objednat zájezd do Chorvatska. Obyčejně přichází sám zaměstnanec s návrhem data čerpání dovolené. Komplikace mohou nastat při situacích, kdy je zaměstnanec těžko nahraditelný. Poté se musí zaměstnanec se zaměstnavatelem domluvit a může být k řešení přizvána i odborová organizace. Konečné slovo však patří šéfovi. Zákoník práce také říká: „Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance“. Myslí tedy obě strany. Měla by tím být vyloučena jakákoli svévole zaměstnavatele. Jinými slovy, zaměstnavatel nemůže odmítnout dovolenou jen proto, že se mu to nelíbí. Musí mít provozní důvody.

Zvláštní případy profesí

Zaměstnanec, který je na své pozici více jak rok, má nárok na čtyři týdny dovolené. Zákon vyjadřuje tuto dobu v týdnech, výklad je však jasný – 20 pracovních dní. Jsou zde však i profese a zaměstnání, která mají zákonem garantovanou delší dobu dovolené. Například pracovníci v nepodnikatelské sféře mají nárok na minimálně 5 týdnů dovolené, pedagogičtí pracovníci pak 8 týdnů. Zvláštní skupinou jsou také pracovníci vykonávající zaměstnání celoročně pod zemí při těžbě nerostů nebo stavbě tunelů a podobně. Ti mají nárok na týden dodatkové dovolené.

2 týdny v kuse

Zákoník práce také zaměstnancům garantuje minimálně dva týdny dovolené, která proběhne v kuse. Pokud tedy budete na této variantě trvat, firma by měla vaše požadavky splnit. Nejde však jen o jakousi možnost. Zákoník práce preferuje právě takové čerpání dovolené. Můžete však požadovat i kratší trvání. To žádný předpis nezapovídá. Jestliže jde o potvrzení vámi požadovaného termínu nebo o nařízení termínu ze strany zaměstnavatele, musíte být obeznámeni 14 dní předem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *