Daňový poradce – kdo platí, když udělá chybu

02_dane

Dnes se zaměříme na výběr daňového poradce. Jak si vybrat toho nejlepšího? Podle čeho je srovnat? A kolik vlastně jeho služby stojí. Prodražit se nám mohou situace, kdy udělá chybu a kvůli tomu přijdeme o peníze u daní. Jak se následná situace řeší, a kdo za to zodpovídá? To vše si dnes prozradíme. Pojďme tedy na to!

Vyplatí se využít služeb daňového poradce?

Pokud podnikáte či máte ještě další příjmy vedle těch ze zaměstnání, pak musíte podávat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických či právnických osob. V takovém případě je pro někoho snazší využít služeb daňového poradce. V daních a komunikaci s úřady se vyzná a může vám ušetřit někdy i hodiny strávené nad dokumenty. Dále je vázán profesní mlčenlivostí, a tak se nemusíte bát, že by určité informace vynesl či někam nahlásil.

Jak poradce vybrat a na kolik přijde?

Pokud jste již rozhodnutí, že služeb daňového poradce využijete, již stačí jen vybrat, kdo jím bude. Nejlepší je, když budete hledat daňového poradce, popřípadě si “proklepnete” poradce z vašeho okolí, či takového kterého jste si předběžně vybrali, v databázi Komory daňových poradců České republiky. Právě tato komora je zárukou, že jde o daňového poradce, který musí mít náležité vzdělání (vysokoškolské) a musel splnit odbornou zkoušku. Navíc všichni poradci v této komoře musí mít povinně sjednané pojištění odpovědnosti. No a na kolik služby daňových poradců či poradkyň vyjdou? Rozmezí je velmi široké. Často uplatňují hodinové sazby, které se pohybují okolo 800 Kč za hodinu až po částky okolo 4 000 Kč za hodinu. Pokud máte zájem o jednodušší daňové přiznání, nejčastěji zaplatíte okolo 1500-3000 Kč.

Kdo zaplatí za chybu, kterou daňový poradce způsobí?

Může se stát, že daňový poradce udělá chybu, která vás může ve výsledku stát nemalé peníze. Ve vztahu k finančnímu úřadu zodpovídáte za chybu vy. Případný doměrek tak budete hradit právě vy. Daňoví poradci jsou však pojištění. Pokud půjde opravdu o chybu způsobenou daňovým poradcem, bude vám poté daňový poradce hradit náklady, které způsobila ona chyba, ze svého pojištění odpovědnosti. Nejčastěji takto poradci klientům hradí například pokuty, penalizace za pozdně odevzdané přiznání a podobně.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.