Konec rumových pralinek, jejich výroba končí

čokoláda

Rumové pralinky mizí úprkem z regálů. Na tuto dobrotu si dobře pamatují ještě generace generace našich rodičů a prarodičů. Tato rumová pochoutka s téměř šedesátiletou historií nyní ale končí. Jaký je důvod toho, že tak ikonický produkt jako je rumová pralinka zmizí v propadlišti dějin?

Historie rumových pralinek

Cukrovinka olomouckých čokoládoven Zora byla známá již od roku 1965. Pralinky s rumovou trestí polévané čokoládovou polevou pak přežily socialismus i rozdělení Československa. Pamětníci proto na ně budou z nostalgie s láskou vzpomínat, některým z vás připomenou dost možná i jejich sladké dětství. Samotná nostalgie ale žádný produkt nezachrání.

O pralinky není zájem

Klesající zájem o rumové pralinky je již natolik patrný, že se firma Nestlé rozhodla jejich výrobu ukončit. Pralinky pomalu mizí z obchodů a nenajdete je pravděpodobně už ani v centru města Prahy. Jejich výroba do konce letošního roku skončí definitivně.

Spotřebitelé si s největší pravděpodobností najdou cestu k jiným čokoládovým produktům z olomoucké čokoládovny Nestlé. I zájemci o cukrovinky s alkoholem mohou i nadále vybírat z dalších řad nejrůznějších cukrovinek. Bonbóny plněné vodkou, slivovicí, brandy, meruňkovicí nebo sherry je dnes poměrně velkým hitem. Lidé je často kupují ku příležitosti jubilejních narozenin, výročí, oslav apod.

čokoláda

Foto: Pixabay

Závod Zora jede dál

Olomoucký závod Zora jako takový není rozhodně v ničem pozadu, ročně vyprodukuje na 33 tisíc tun čokoládových cukrovinek, z nichž přibližně 4100 tun tvoří produkce známé tyčinky Margot. Ta je oblíbená nejen pro přímou konzumací, ale i do některých báječných receptů.

V Olomouci se dále vyrábí oblíbená čokoláda Studentská pečeť, jíž se vyrobí 3200 tun ročně. 11 tisíc tun tvoří pak tabulkové čokolády a přibližně 14 tisíc tun čokoládové hmoty. Téměř polovina výrobků se nezkonzumuje u nás v Česku, ale vyváží se do Francie, Anglie, Saúdské Arábie, Kuvajtu, nebo i Španělska, kde se často prodávají po jinými jmény.

Zdroje informací: https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/konec-rumovych-pralinek-v-cesku-nestle-je-po-58-letech-prest/r~ec12ede27f1111ee9ae20cc47ab5f122/

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-nestle-konci-s-vyrobou-rumovych-pralinek-40450242

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.