Stávka učitelů: Pedagogům rozhodně nejde jen o platy

Učitelé

Učitelé budou stávkovat. Asi mají zase málo. Tato slova jsem už slyšel z mnohých úst, a to nejenom svých známých. Divit se jim bohužel nelze, jelikož obraz pedagogů v očích veřejnosti je naprosto tristní. Jinými slovy, když je nějaký problém, mnohdy se to hodí právě na učitele. Ti přitom za sebe prakticky stávkovat nejdou. V současné stávce jde o úplně něco jiného, o nepedagogické pracovníky a samotné vzdělávání jako takové.

Tristní platy nepedagogických pracovníků

Přesně o ně ve stávce 27. listopadu nepochybně půjde. Častokrát jde o minimální mzdy, které pobírají kuchařky, uklízečky a další lidé, bez nichž se školy prostě a jednoduše neobejdou. V mnohých školních jídelnách to bude vypadat tak, že se sloučí zařízení pro mateřské, základní i střední školy. Uklízet pak mohou třeba rodiče, kteří se po víkendech mohou psát na brigády. Neskutečné.  

Katastrofální reformy školství, které je v rozkladu

Reformy, které přišly do tuzemského školství prakticky od toho komunistického, nestály za nic. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že peníze, které se sypou do školství, rozhodně neprospívají jeho kvalitě. Ve vzdělávacích programech jsou zakotvené kompetence a dovednosti a fakta a pojmy jsou opomíjeny. Jinými slovy, neustále se ulevuje. Kvůli reformám maturanti neznají literaturu ani moderní historii. Když jsem maturoval já v roce 2000, bylo nutné tyto znalosti ještě mít a stoprocentně mi to neublížilo. Zavedla se inkluze, jež zahájila destrukci celého vzdělávacího systému.  Ve třídách jsou placení asistenti často s dětmi, které prostě měly být ve speciálních školách. Ty ale tak nějak nejsou. Peníze se vyhazují okny. Nyní ředitelé asistenty ani nezaplatí.  

Učitelům se platy zřejmě nezvýší

Slibováno bylo 130 % průměrné mzdy. Bývalý ministr školství Robert Plaga vydupal z Babišova rozpočtu nějakých 127 %. Nyní jsme na 113 %, což je mnohem méně. Učitelé ale nejspíše více nedostanou. Jejich stávka je tedy jednoznačnou podporou nepedagogických pracovníků. Mimo jiné jsou také pro zachování půlených hodin jazyků, na které zřejmě nebudou peníze. Zapomenout ale nelze i na zachování laboratorních činností a mnohých jiných způsobů a stylů výuky, jež mají být zrušeny. Trnem v oku jsou i nedomyšlené reformy školství také by se měla zastavit stoka tunelování, které ve školství nejspíše funguje také.

Zdroje info: Autor- pedagog, Sociální síť X,  https://valikova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=809028 

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.