Komentář: Na nejhloupější argument, že nás generál zatáhne do války, skočila spousta lidí

Válka

Tak je to tady. Máme nového prezidenta. Člověka, který dobře vypadá, klidně argumentuje a snaží se najít kompromisy. Něco, co tady dlouhá léta nebylo. Konkrétně minimálně 10 let předešlých a popravdě řečeno, zřejmě často i v předchozí době. Tak jako tak za sebou ale máme kampaň, která byla špinavá, často neférová a zavádějící. Lidé v ní byli schopni skočit na kdejaké rádoby argumenty. Tím nejznámějším byl bezesporu ten, kdy nás měl generál při svém zvolení zatáhnout do války.

Prezident sám vláku nevyhlásí

Nepochybně. Potřebuje k tomu svolení poslanecké sněmovny. Rozhodně by to nebylo tak jednoduché, že si jeden člověk smyslí, že bude válka a ona bude. Možná tak Vladimir Putin, který ale funguje v rámci zcela odlišného režimu, v diktatuře. V demokratické zemí toto možné není.

Je to generál, bude válčit

Tento argument bohužel většinou pobrali lidé, kteří politickou situaci ani fungování armády nijak nesledují. Pouhou asociací si odvodili, že prostě generál hodlá válčit. Naprostý nesmysl. Jak už říkal Zdeněk Svěrák ve svém tweetu. Hasič také nechce, aby byl oheň a snaží se všemožně nabádat lidi, aby řešili preventivní opatření. V případě vypuknutí požáru mu chce pochopitelně zabránit a riskuje svůj vlastní život.

Kdyby byla válka, pak v režii NATO

Samozřejmě. Jsme nedílnou součástí Severoatlantické aliance a v případě nutnosti, tedy aktivace článku 5, bychom se museli války zúčastnit a je jedno, jaký by byl prezident. Ač Andrej Babiš v prezidentské debatě v České televizi hovořil jinak, také se poté omluvil a své informace upřesnil. Do války bychom v tomto případě prostě museli. Zatím jí ale strašit nemusíme. Lidé by se měli spíše hlouběji zajímat o to, co se skutečně děje a neposlouchat pouze prvoplánovité výkřiky některých politiků. Nový prezident nás skutečně do války zatáhnout nechce. Tím jsem si jistý.

Zdroj info: Autor

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.