Byly za ministryně Schillerové její půjčky výhodné? Podle ekonoma určitě ne

Schillerová

Krátkodobé úvěry jsou zpravidla jedny z nejdražších. Tento fakt zná spousta lidí, a to včetně těch nestudovaných. Za vlády Andreje Babiše, konkrétně v době, kdy byla u vesla ministryně financí Alena Schillerová, se zřejmě tento fakt příliš v potaz nebral. Bohužel. A to i přes skutečnost, že bývalý premiér hovořil o tom, že se jednalo o půjčky na hodně dlouhou dobu dopředu, jež byly určitě velmi výhodné.

Půjčovala si do zásoby

Už jenom toto slovní spojení je přinejmenším prapodivné. Copak si někdo z nás půjčuje do zásoby? Zajímavě se vyjádřil pro deník FORUM 24 ekonom Dominik Stroukal. Ten hovořil o tom, že dluhopisy na 50 let jsou jakýmisi půjčkami do zásoby, nicméně jiné úvěry těžko. Schillerová si podle něj půjčovala nakrátko a s poměrně solidními úroky. Platit to všechno pochopitelně budeme my, daňoví poplatníci. Česká republika se díky těmto praktikám nejspíše stala jednou z nejrychleji se zadlužujících zemí v celé Evropě.

Nástup do covidu byl nezadlužený

Doba, kdy přišla pandemie, zastihla Českou republiku s malým zadlužením a solidními vyhlídkami. Podle ekonoma, ale za hodně zvýšeným strukturálním dluhem nejsou jenom ony tradiční covidové tunely, jak bych situaci nazval. Třeba takové zrušení superhrubé mzdy upeklo ANO společně s ODS. Nikdo tehdy nehledal dodatečné příjmy.

Když si půjčujete na půjčku, dluhy narůstají

To ví v podstatě každý, kdo je alespoň trochu finančně vzdělaný. My jsme s dle ekonoma půjčovali za Aleny Schillerové na vcelku krátkou dobu. Měli jsme dluh, na který jsme si opět půjčovali, a úroky pochopitelně u nových úvěrů rostly. Dluhy narůstají a za dva roky budeme nejspíše platit 100 miliard korun.

Jak z toho ven?

Složitě. Uspořit na výdajové straně bude neskutečně náročné, často až nemožné. Pomoct by mohlo jemné zvýšení DPH. To by nejspíše příjmy státu dokázalo zvýšit poměrně markantně. Udělat se něco bude muset, jelikož jen na úrocích zaplatíme 100 miliard a inflace se neustále zvyšuje. Vždyť v loňském roce činila v průměru 15,1 %. Rozdávat peníze ze státního určitě výhodné nebude, tím si můžeme být jistí.  

Zdroje info: Autor, https://www.forum24.cz/vyhodne-pujcky-ministryne-schillerove-pujcovali-jsme-si-nakratko-a-ted-nas-to-bude-stat-hodne-penez-rika-ekonom/, https://www.prahanadlani.cz/clanek-zprava/866469-vyhodne-pujcky-ministryne-schillerove-pujcovali-jsme-si-nakratko-a-ted-nas-to-bude-stat-hodne-penez-rika-ekonom.html  

Alena Schillerová: Náhledové foto Úřad vlády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.