Proč chce vydavatel průvodce Michelin po Česku miliony?

restaurace

Zařazení do prestižního gastronomického průvodce Michelin je pro každou restauraci tou nejvyšší možnou poctou. Příslušnost k tomuto exkluzivnímu klubu je pro tržby restaurace požehnáním, neboť majitelé hvězd Michelin přitahují hosty z celého světa. Profituje z toho proto vždy nejen sama restaurace, ale i město nebo dokonce země, ve které se nachází. Ví to i Michelin, a to je důvod, proč nyní požaduje poplatek po jednotlivých státech.

Průvodce Michelin

Vydavatel světoznámého průvodce Michelin se rozhodl pro poměrně zásadní změnu ve své politice: země, které stojí o to, aby byly jejich restaurace posuzovány a zařazovány do průvodce, musí platit členský poplatek.

Nejde přitom o žádné „drobné“. Pro Českou republiku je výše poplatku 10 milionů korun za tři roky. Zatímco země jako Maďarsko nebo Slovinsko již poplatek uhradily, Česká republika zatím řeší, zda tak učiní. Platbu by měla realizovat agentura Czechtourism patřící pod Ministerstvo pro místní rozvoj.

talíř

Foto: Pixabay

Zaplatí ministerstvo?

Agentura Czechtourism samozřejmě chce, aby Česká republika do klubu zemí zařazených patřila, je však třeba získat peníze. Ministerstvo pro místní rozvoj v současné době vede jednání jak s firmou Michelin, tak s provozovateli restaurací a v neposlední řadě s dalšími ministerstvy a státními úřady. O tom, zda nakonec Česká republika poplatek uhradí, se rozhodne během několika týdnů.

V současné době má Česko v průvodci Michelin dvě restaurace s jednou hlavní hvězdou, pět restaurací s nižším ohodnocením a dvacet doporučených. Všechny tyto podniky jsou v Praze. První restaurací, která kdy získala michelinskou hvězdu byla Allegro v roce 2008.

Podpora turistického ruchu je významná agenda a michelinské hvězdy v tomto ohledu Praze jistě pomáhají. Doufejme tak, že se nakonec řešení najde a české restaurace budou v průvodci i nadále.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/michelin-hvezda-poplatek-pruvodce-restaurace.A230127_095228_ekonomika_vebe

https://echo24.cz/a/HGVST/zpravy-domaci-michelin-poplatek-10-milionu-hodnoceni-restauraci

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.