Inflace v Česku pravděpodobně klesla pod deset procent

peníze

Několik posledních měsíců sužovala českou ekonomiku, stejně jako řadu jiných zemí v Evropě i ve světě vysoká inflace. Ta v České republice dosahovala hodnot okolo osmnácti procent. Ve čtvrtek třináctého července budou zveřejněna data za měsíc červen. Podle analytiků velkých českých bank by měla inflace poprvé od začátku roku 2022 klesnout pod deset procent. Znamená to dobrou zprávu i pro občany?

Odhad inflace za červen 2023

V červnu by měla být meziroční inflace na úrovni 9,7 nebo 9,8 procent. Hlavním motorem poklesu inflace jsou klesající ceny pohonných hmot, které jsou v meziročním srovnání nižší asi o dvacet procent. V tom se nicméně skrývá nebezpečí příliš optimistické interpretace tohoto sledovaného čísla. V loňském roce byly ceny pohonných hmot rekordní, což napomáhá opticky výraznému poklesu inflace.

penize

Foto: Pixabay

Jak si vedou jednotlivé segmenty

V segmentu potravin, který většina lidí vnímá nejsilněji pokračoval v zdražování, byť již velice mírné. Začátek turistické sezóny také vyhnal nahoru ceny ubytovacích služeb i jídel v restauracích. Ceny nemovitostí se potom prakticky nezměnily. Výsledkem by tak měl být pokles inflace na zmíněnou hodnotu, oproti hodnotě 11,1 % z května letošního roku.

Podle analytiků České spořitelny se na klesající inflaci podílí i silná koruna a obecně nižší spotřeba domácnosti. Zajímavý je výhled na další měsíce, v červenci by měla inflace klesnout na 8,6 %, v srpnu potom na 8,2 %. Někde na přelomu roku by se potom měla inflace ustálit někde okolo tří procent.

Míru inflace v posledních patnácti měsících rostla především v souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině a svých maximálních hodnot dosahovala v červenci až září loňského roku.

Zdroje informací: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/inflace-se-v-cervnu-podle-analytiku-dostala-pod-deset-procent/2388001

https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3599042-inflace-se-v-cervnu-podle-analytiku-dostala-pod-deset-procent-projevuje-se-silna

Náhledové foto: Pixabay 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.