Kolik u nás obíhá peněz v hotovosti

koruna

Peníze jsou fascinující věcí a jen málokdo z nás by jich nechtěl mít doma co nejvíce. Balíčky bankovek jsou ne náhodou častou proprietou nejednoho filmu, neboť pohled na ně oslovuje prakticky každého. Jak velký balík bankovek by ale vznikl, pokud by se do něj srovnaly všechny bankovky, které jsou u nás v oběhu? A jak je to s mincemi?

Kolik platidel v Česku koluje?

Bankovky a mince

Počet platidel, tj. bankovek a mincí, v České republice dosahuje impozantního čísla 2,7 miliardy. Jejich celková hodnota je potom stejně impozantních 709 miliard korun (započítány nejsou pamětní mince a bankovky, ve kterých jsou téměř 3 miliardy). Jednalo by se tedy o opravdu velký baliček. Zajímavostí je, že i koronavirus měl na hodnotu peněz významný vliv. Díky lockdownu lidé i podnikatelé totiž v první fázi pandemie hotovost spíše hromadili. Mezi lidmi zůstalo v tomto období zhruba o 30 miliard korun více.

koruna

Foto: Pixabay

Kterých bankovek je nejvíce?

V České republice je v oběhu šest typů bankovek a šest druhů mincí. Z bankovek je v oběhu nejvíce dvoutisícovek, konkrétně téměř 164 milionů kusů. Většina lidí by asi hádala, že nejvíce je spíše dvoustovkových bankovek, případně tisícikorun. Tak tomu skutečně ještě předloni bylo, právě tisícikorunu ale na pozici nejběžnější bankovky vystřídala již zmíněná dvoutisícovka.

U mincí je situace jasná, nejvíce je těch nejmenších. Mincí s hodnotou jedna koruna je v oběhu více než 640 milionů. Naopak nejméně je padesátikorun, asi 157 milionů.

Bankovky, mince a ČNB

Bankovky a mince má právo uvádět do oběhu pouze Česká národní banka. Bankovky a mince jsou také platidlem, které je v České republice povinen přijmout každý. Výjimku tvoří peníze poškozené ale také mince v počtu 50 a více kusů.

Zdroj dat: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/pocet-i-hodnota-bankovek-a-minci-v-obehu-loni-stouply/1980804

Náhledový obrázek: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.