NKÚ: Pochybení vlády a předražené nákupy respirátorů

Respirátor

Nejvyšší kontrolní úřad vydal v pondělí 22. 2. zprávu o prověrce, v níž hodnotil činnost Vlády ČR během počátku pandemie koronaviru na jaře roku 2020. Zaměřil se zejména na nákup pomůcek. Co za pochybení Nejvyšší kontrolní úřad objevil? Na to se dnes zaměříme.

Vláda neaktualizovala pandemický plán a neměla zásoby

První Nejvyšší kontrolní úřad začíná s konstatováním, že vláda od roku 2011 neaktualizovala Pandemický plán České republiky. To se tedy logicky nevztahuje jen za nynější vládou Andreje Babiše. V tomto ohledu za sebou nesou díl odpovědnosti také vlády Petra Nečase, Jiřího Rusnoka a Bohuslava Sobotky. Co je však horší je fakt, že se za stejnou dobu, tedy za dobu deseti let, nezměnily ani státní pohotovostní zásoby ochranných pomůcek a materiálu. V prosinci 2019, tedy asi 3 měsíce před vypuknutím pandemie, která měla účinky i v České republice, tak bylo asi jen 10 tisíc respirátorů v rámci Správy státních hmotných rezerv a 5,5 tisíce respirátorů v rámci fakultních nemocnic.

Předražené a chaotické nákupy

Nejvyšší kontrolní úřad poté popsal, že kvůli pandemii covidu-19 musela Česká republika nakoupit miliony ochranných pomůcek. To však již v době, kdy jich byl na celém světe žalostný nedostatek, státy se o ně doslova praly a jejich cena stoupala. NKÚ pak konstatuje, že od začátku ledna do konce srpna roku 2020 vynaložila vláda, konkrétně ministerstvo vnitra a ministerstvo zdravotnictví, asi 8,5 miliardy korun na tyto nákupy. Problémem dle NKÚ bylo mimo jiné i to, že nákupy zařizovala právě tyto dvě ministerstva a vláda necetralizovala nákupy za účelem zvýšení efektivnosti.

Jeden respirátor? Klidně i za 777 Kč za kus

NKÚ tedy poté udává, že ministerstvo vnitra nakupovalo respirátory třídy FFP3 za ceny od 60 do 422 korun za kus. Resort zdravotnictví dokonce za ceny v rozmezí do 777 Kč za kus. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) reagoval na prověrku NKÚ slovy, že kdyby se vláda řídila formalistickými postupy NKÚ, nebyla by schopná vyřešit nedostatek zdravotnických pomůcek v zemi v době začátku pandemie v Česku.

Zdroj dat: ČTK
Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.