Investování – základní kroky pro začátek

Investice

Pokud chcete začít investovat, určitě zbystřete. Někdy totiž není jednoduché s touto činností začít a je třeba si vyjasnit pár věcí hned zpočátku. Proto dnes přinášíme pár základních pravidel pro investiční nováčky. Pojďme tedy na to!

Stanovte si cíl a horizont

Prvním korkem je, abyste si stanovili investiční cíl a horizont. Je nutné si ujasnit, na co vlastně peníze střádáte a zhodnocujete. Na důchod? Na studium nebo na nákup nemovitosti ve středně dlouhé době? Právě toto ujasnění pomůže se zvolením investičního nástroje a investiční strategie. Bohužel je však třeba vzít v potaz také jednu, pro mnohé nepříjemnou pravdu. Jedna cesta, která je pro každé stejná a stejně vyhovující neexistuje. Vždy záleží na vašich cílech, potřebách i možnostech. Univerzálního receptu není.

Buďte připraveni na risk

Ať se vám to líbí nebo ne, do jisté míry bude investování vždy o risku. Někdy malém, jindy větším. Musíte si tedy hned na začátku ujasnit, do jaké míry vám bude vadit kolísání hodnoty vašich investic. Pokud chcete více riskovat, musíte počítat s většími výkyvy. Jste-li konzervativnější, zvolte investování s menšími výkyvy, avšak i menším výnosem. Platí, že pokud chcete peníze zhodnotit v krátkodobém horizontu, investujte konzervativně, dlouhodobější investice pak snesou větší riziko, které se postupem času snižuje.

Investovat nemusíte jen do akcií

Investice nerovná se akcie. Jde jen o jednu z možností. Jaké jsou ty další? Například dluhopisy, zlato a cenné kovy, nemovitosti nebo například umělecká díla. Vždy je také dobré vaše portfolio rozložit a diverzifikovat. Tedy neinvestujte jen do jedné z možností a v rámci jedné možnosti – například akcií – neinvestujte například jen do jedné společnosti nebo odvětví.

Pád trhu jako příležitost

Trhy padají a vy máte ty nejhorší myšlenky. Nemusíte však hned zoufat. Při investování totiž jakýkoli pokles znamená novou příležitost. Můžete na trhu nakoupit za nízké ceny a postupem času se vám mohou investice zase zvednout, čímž zvýšíte svůj výnos. Nakonec jedna zásada – k investování a trhům obecně proste menší či větší výkyvy a propady patří. Právě to je podstata investování – proměnlivá hodnota komodit, akcií, dluhopisů a dalších investičních věcí.

Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/investovani/investice-rady-portfolio-diverzifikace-akcie-fondy.A220926_104445_inv_sov, https://investice.finance.cz/536370-zakladni-pravidla-investovani/

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.