tram-2650096_960_720

Odškodné při úrazu ve veřejném dopravním prostředku. Máte na něj nárok

Jistě si pamatujete na dvě zásadní události nedávné doby, kdy se v Praze srazily autobusy a hned na to došlo v Liberci ke střetu dvou tramvají. Takovéto situace bohužel nejsou ojedinělé a dochází k nim poměrně často. Vy jako zraněný cestující pak máte samozřejmě nárok na odškodné, které se může vyšplhat až na jeden milion korun. Pojďme si ale celou problematiku rozebrat pěkně od začátku.

Odškodnění poskytuje přepravce a jeho povinné ručení

Když dojde k rozsáhlé nehodě prostředku hromadné dopravy, o odškodnění cestujících se zásadně stará pojišťovna, s níž má přepravce uzavřenou smlouvu o povinném ručení. Není totiž reálně možné, aby cestující vyplácel řidič, který dopravní nehodu případně zavinil.

Bohužel se ovšem nelze spoléhat na adekvátní jednání pojišťovacích společností, které poškozeným v mnoha případech vyplácení jen 20 % z částky, na kterou mají reálně nárok. Odborníci proto doporučují nechat si výši odškodnění stanovit soudním znalcem. Teprve pak budete mít jistotu, že o peníze nepřijdete.

Pro pozůstalé lze nyní čerpat více peněz

Pokud je následkem dopravní nehody smrt cestujícího v prostředku hromadné dopravy, na pozůstalé myslí nový občanský zákoník. Ten vyžaduje opravdu vysoké odškodnění pro všechny příbuzné, kteří trpí bolestnou ztrátou a zároveň prokáží, že měli s danou osobou kladné vztahy. Částky se konkrétně pohybují kolem jednoho milionu korun a pokud se mezi pozůstalými figuruje osiřelé, nezletilé dítě, které navíc studuje, má nárok na výživné až do dosažení šestadvacátého roku života.

Co když dojde ke zranění cestujících, ale dopravní nehoda se nestala

Hromadné dopravní prostředky jsou v časech největší špičky přeplněné k prasknutí. Často se pak stává, že dojde k lehkému nebo vážnějšímu zranění vinou tlačenice přítomných lidí. V takovém případě musí poškozený neprodleně nahlásit událost řidiči, který přivolá policii a ta posléze případ řeší. Jejím úkolem je nalezení viníka a řešení následného odškodnění, což je ovšem poměrně složité. Částka se totiž počítá na základě jeho finančních možností, dopravní podnik jako takový nemá s procesem nic společného.

Ke zranění může dojít také vinou řidiče nebo nenadále dopravní situace. Vezměte si například, že na vozovce se znenadání objeví malé dítě a řidič je nucen urychleně reagovat. Prudké zabrzdění cestující neočekávají a vy proto se nedopatřením udeříte do hlavy.

Nárok na odškodnění uplatníte právě u dopravního podniku v rámci jeho pojištění odpovědnosti. K tomu je ovšem zapotřebí potvrzení o úraze, k němuž došlo v konkrétní den a v konkrétním spoji. Pokud máte tento dokument zajištěn, můžete žádat o bolestné, cestovné, ošetřovné či odškodnění za ztrátu na výdělku, ztížení společenského uplatnění nebo psychickou újmu.

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *