Když lidé půjčují lidem

Půjčka

Pro mnoho lidí je realitou, že ač mají finanční problémy a musí je řešit nebo prostě z jiných důvodů potřebují úvěr, na bankovní půjčku nedosáhnou. Další skutečností je to, že se v posledních letech značně rozvíjí nebankovní sektor poskytovatelů úvěru na principu takzvaném principu P2P, který značí, že lidé půjčují lidem. Společnost pak tyto lidi shromažďuje a zastřešuje.

Jak P2P funguje

Jsou zde dvě strany. Jedna strana žádá úvěr (nebo investici) a druhá strana je ochotna takovou půjčku či investici poskytnout. Tyto strany jsou zpravidla soukromé fyzické osoby. P2P (peer-to-peer) platformy, tedy společnosti, tyto aktivity zastřešují a zprostředkovávají. Vystavují nabídky i poptávky a sepisují smlouvy. Posledním krokem je zajištění proběhnutí transakce.

Jak je to s úrokem

Hledání půjčujících probíhá nejčastěji tak, že vznikne internetová aukce, kde se zadá požadovaná částka, doba splácení a požadovaný maximální úroková sazba. Potom platí, že v rámci aukce mohou investoři nabízet stejné nebo výhodnější podmínky (stejný nebo nižší úrok a podobně). Samozřejmě, že si ale každá společnost určuje své podmínky. Jedinými výjimkami jsou půjčka Zonky a Benefi. U těchto dvou společností neurčuje úrokovou sazbu ani jedna strana. Společnost sama rozřazuje žadatele o půjčku do ratingových skupin. Každá z těchto skupin má rozdílný a předem stanovený úrok.

Lidé půjčují lidem. S klidem?

Srovnali jsme pro vás několik nejznámějších společností. Konkrétně Bankerat, Benefi, a Zonky, které P2P půjčkyP2P půjčky poskytují. Bankerat nabízí:

a)      10 000 – 600 000 Kč (do 30 000 bez doložení příjmů, 600 000 zástava nemovitosti),

b)      sjednání úvěr: poplatek 5% půjčované částky,

c)      nesankcionované předčasné splacení,

d)     300 Kč – upomínka.

Benefi:

a)      10 000 – 100 000 Kč (doložení příjmů), 100 000 – 250 000 Kč (doložené příjmy a výpis z registru),

b)      sjednání úvěru: poplatek 3 – 9%,

c)      nesankcionované předčasné splacení,

d)     300 Kč – upomínka.

Zonky:

a)      20 000 – 500 000 Kč (6 měsíců až 7 let),

b)      sjednání úvěr: poplatek 2% půjčované částky,

c)      nesankcionované předčasné splacení,

d)     100 Kč poté 300 Kč – upomínka.

Na půjčku Zonky se můžete podívat zdezde.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.