Bydlení
22.3.2017
Kategorie: Novinky, Sociální dávky

Máte novém roce nárok na příspěvek na bydlení?

Příspěvek na bydlení v roce 2017 nemusí být samozřejmostí. Jde o příspěvek pro rodiny či osoby, které mají nízké příjmy. nízké příjmy V roce 2017 musíte počítat s nižší výší. Příčinou je snížení nákladů na bydlení. I přesto však může rodinám či jednotlivcům příspěvek pomoci s náklady na bydlení. Kdy a za jakých podmínek máte však nárok? A kolik dostanete?

Kdy mám nárok

Nárok na tuto sociální dávku vzniká tak, že máte náklady na bydlení vyšší než je 30% z vašich příjmů. Tím pádem vše co je nad 30% doplatí stát za vás. Dle druhu bydlení se příspěvek na bydlení vztahuje na:

a)      vlastníky bytu nebo rodinného domu,

b)      nájemníky v bytě či nájemníky družstevního bytu,

c)      osoby, které bydlí v bytě manžela (manželky), pokud ona či on příspěvek nečerpají.

Kdo má nárok

Již jste se dozvěděli, jakým stylem musíte bydlet, aby byl příspěvek váš. Čerpání příspěvku má, ale i svá personální pravidla. Pokud jde o rodiny, posuzuje se příjem všech příslušníků. Dávku mohou však čerpat i jednotlivci. Náklady na bydlení se označují jako srovnatelné náklady, podle počtu osob. Pro rok 2017 jsou následovné:

a)      1 osoba: 1944 Kč/měsíc,

b)      2 osoby: 2600 Kč/měsíc,

c)      3 osoby: 3478 Kč/měsíc,

d)     4 a více osob: 4194 Kč/měsíc.

Dále se ještě uznávají náklady na energie, vodu, odpad a topení:

a)      1 osoba: 711 Kč/měsíc,

b)      2 osoby: 973 Kč/měsíc,

c)      3 osoby: 1272 Kč/měsíc,

d)     4 a více osob: 1572 Kč/měsíc.

Konečná výše příspěvku

Na internetu je mnoho kalkulaček příspěvku na bydlení. Výpočet není snadný, ale orientačně se můžete dozvědět, s kolika penězi od státu můžete počítat. Vzorec pro výpočet spočívá v tom, že se vezmou skutečné náklady na bydlení, odečte se 30% (Praha 35%) příjmů. Pokud jsou vaše náklady na bydlení vyšší, něž náklady normativní jsou do vzorce dosazovány právě ony normativní náklady místo těch reálných.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *