Bydlení

Máte novém roce nárok na příspěvek na bydlení?

Příspěvek na bydlení v roce 2017 nemusí být samozřejmostí. Jde o příspěvek pro rodiny či osoby, které mají nízké příjmy. nízké příjmy V roce 2017 musíte počítat s nižší výší. Příčinou je snížení nákladů na bydlení. I přesto však může rodinám či jednotlivcům příspěvek pomoci s náklady na bydlení. Kdy a za jakých podmínek máte však nárok? A kolik dostanete?

Kdy mám nárok

Nárok na tuto sociální dávku vzniká tak, že máte náklady na bydlení vyšší než je 30% z vašich příjmů. Tím pádem vše co je nad 30% doplatí stát za vás. Dle druhu bydlení se příspěvek na bydlení vztahuje na:

a)      vlastníky bytu nebo rodinného domu,

b)      nájemníky v bytě či nájemníky družstevního bytu,

c)      osoby, které bydlí v bytě manžela (manželky), pokud ona či on příspěvek nečerpají.

Kdo má nárok

Již jste se dozvěděli, jakým stylem musíte bydlet, aby byl příspěvek váš. Čerpání příspěvku má, ale i svá personální pravidla. Pokud jde o rodiny, posuzuje se příjem všech příslušníků. Dávku mohou však čerpat i jednotlivci. Náklady na bydlení se označují jako srovnatelné náklady, podle počtu osob. Pro rok 2017 jsou následovné:

a)      1 osoba: 1944 Kč/měsíc,

b)      2 osoby: 2600 Kč/měsíc,

c)      3 osoby: 3478 Kč/měsíc,

d)     4 a více osob: 4194 Kč/měsíc.

Dále se ještě uznávají náklady na energie, vodu, odpad a topení:

a)      1 osoba: 711 Kč/měsíc,

b)      2 osoby: 973 Kč/měsíc,

c)      3 osoby: 1272 Kč/měsíc,

d)     4 a více osob: 1572 Kč/měsíc.

Konečná výše příspěvku

Na internetu je mnoho kalkulaček příspěvku na bydlení. Výpočet není snadný, ale orientačně se můžete dozvědět, s kolika penězi od státu můžete počítat. Vzorec pro výpočet spočívá v tom, že se vezmou skutečné náklady na bydlení, odečte se 30% (Praha 35%) příjmů. Pokud jsou vaše náklady na bydlení vyšší, něž náklady normativní jsou do vzorce dosazovány právě ony normativní náklady místo těch reálných.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *