Nástrahy pracovního pohovoru

Pohovor

Pracovní pohovor. Pro někoho běžná rutina, pro personalisty běžná aktivita, ale pro někoho strašák a neznámo. Jak se na pracovním pohovoru chovat, co očekávat a na co se ptát? Většinou jde o hodinový akt, ve kterém se personalista snaží získat maximum informací. U stolu nesmí být uchazeč dotazován na sexuální orientaci, počet dětí, rodinný stav, politické názory a náboženství. Na co se však může personalista zeptat? A jak může pohovor probíhat?

Jak se chovat

Hlavním problémem bývá jak se vlastně chovat a čím vším jsme povinováni. Určitě začneme u včasného příchodu. Jde o logickou věc. Pokud bychom přišli pozdě, těžko bychom potom napravovali první dojem. Další důležitou věcí jsou znalosti o firmě, kde děláme pohovor. Netřeba znát celou historii a podrobné statistiky. Vždy je ale dobré znát nějaké základní informace, zajímavosti a popřípadě je pak nějak zakotvit do konverzace. Uděláte dojem. Problematickým bodem může být výběr oblečení. Je jasné, že jde o velice důležitou věc, jelikož i dle něj si dělá personalista dojem. Vybíráme spíše formální oblečení, pokud to charakter zaměstnání vyloženě nevylučuje. Poslední zásadou je slušné vychování, které bychom měli mít vždy na paměti.

Nejčastější dotazy zaměstnavatele

Připravte se na otázky, které se již staly rutinou. Pokud se připravíte dobře a rychle odpovíte, budíte dojem bezprostředního projevu a přehledu. Jsou to například otázky typu: Jakou práci hledáte? Proč vás zaujala práce zrovna u nás? Co čekáte od nového místa? a tak podobně.  Někdy je také dobré připravit si již doma v klidu nějaké originální odpovědi, které mohou samotného personalistu vyvést z míry (pozitivně samozřejmě). Při výběru z dalších kandidátů si na vás může vzpomenout.

Na co se mohu zeptat já?

V čase před koncem rozhovoru se vás může zaměstnavatel zeptat na vaše dotazy. Je dobré s tím počítat, jelikož není dobře hodnocen člověk, který nemá žádné otázky a invenci. Navíc pokud by po tomto dotazu nastalo trapné několikavteřinové ticho, moc by to konečnému hodnocení vašeho rozhovoru nepřidalo. Existuje pár otázek, kterými nikoho neurazíte. Navíc vás mohou odpovědi zajímat. Například: Jde o nově vytvořenou pozici? Z jakého důvodu se pozice uvolnila? Co je důležité pro to, abych byl v pozici úspěšný? Jaké mám při této pozici pravomoci?

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.