Kdy zaměstnavatel může narušit plány na dovolenou

V otázkách dovolené hovoří zákon poměrně jasně. Každý zaměstnanec má nárok na čtyři týdny volna za rok, nicméně o termínu bohužel nerozhodujeme my sami, nýbrž zaměstnavatel. Existují navíc situace, kdy vám dovolenou může jednoduše zakázat. O jaké případy se jedná? To vám vysvětlíme v následujících řádcích.

Na odvolání pracovníka z dovolená má šéf plné právo

Na úvod si nastiňme situaci, kdy s rodinou odjedete na letní dovolenou do zahraničí, ale zaměstnavatel vám v průběhu prvních dnů volna zavolá, že se firmě se něco pokazilo a je nutné se okamžitě vrátit. Možná se vám tento způsob jednání nezamlouvá, nicméně z hlediska zákona je zaměstnavatel v právu, přičemž musí samozřejmě uhradit veškeré náklady, které vinou změny plánů vznikly.

To znamená, že vám povinně musí proplatit zpáteční letenky, poměrnou část ceny zájezdu, kterou jste dosud nevyčerpali, i ostatní služby spojené s dovolenou. Stejným způsobem se postupuje i za předpokladu, že ke zrušení dovolené dojde několik dnů před odjezdem.

Neomluvená absence krátí dovolenou

Pokud máte ve firmě pověst spolehlivého člověka, který svým nadřízeným pokaždé vychází vstříc, pravděpodobně vás z dovolené nikdo neodvolá, byť by ve firmě hořely termíny nebo se něco pokazilo. V opačném případě ovšem můžete o několik dnů volna přijít. Jednodenní neomluvená absence nebo opakované pozdní příchody do zaměstnání jsou hrubým porušením pracovních povinností a hrozí za ní odnětí až tří dnů dovolené. Jestli se budou podobné problémy opakovat, mohou vám ve výsledku zůstat pouhé dva týdny dovolené.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Ve zkušební lhůtě na dovolenou zapomeňte

V tomto případě samozřejmě neexistuje univerzální model a každý zaměstnavatel reaguje jinak. Pokud ovšem ve firmě působíte krátce a navíc jste stále ve zkušební době, dovolenou vám vedení s největší pravděpodobností neschválí. Na tu totiž vzniká nárok až po 60 odpracovaných dnech. Kdyby šéf přeci jen svolil a dovolenou vás uvolnil, počítejte s tím, že se vám výrazně sníží měsíční mzda a také se prodlouží zkušební lhůta o dobu, kterou jste mimo povinnosti strávili.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.