Kvůli koronaviru v roce 2021 výrazně vzroste produktivita práce

Produktivita práce

Chování lidí se kvůli koronaviru mění, a to poměrně razantně. Není se čemu divit, už jenom pravidla společenského odstupu jednoznačně musí donutit všechny společnosti ke změnám v pracovní kultuře. Poměrně paradoxní je fakt, že většina firem dokáže ve finále zlepšit produktivitu práce. Pandemie mnohým společnostem dokázala otevřít oči. Minimálně se smazal rozdíl mezi tím, když lidé sedí v jedné kanceláři a prací na dálku. Firmy reálně potřebují cca pouze okolo 50 % kancelářských prostor. Pro developery to asi dobrá zpráva nebude, ale co už. Co tedy růst produktivity vlastně způsobí? Zajímavé výsledky přinesla studie výzkumného centra Atomik Research realizovaného pro softwarovou společnost Mavelink.

Zaměstnanci se nerozptylují

Na pracovišti se zaměstnanci tradičně rozptylují. Když spolu nebudou, produktivita práce by měla vzrůst o 15 %. Spousta společností dnes uvažuje o změně open space kanceláří na ty, které budou odděleny bezpečnostními bariérami.

Minimum zbytečných schůzek

Produktivita práce může vzrůst až o 16 % díky absenci zbytečných meetingů. Cca 41 až 50 % zaměstnanců má pocit, že některé schůzky, jichž se musí povinně účastnit jsou zcela zbytečné. Při home office toto rozhodně nehrozí.

Home officeHome office: Zdroj obrázku: Pixabay.com

Odpadne cestování do práce

Ztráta času cestováním bývá často poměrně velká. Jsou lidé, kteří dojíždějí do práce i několik hodin. Data amerického statistického úřadu hovoří jasně o tom, že průměrný pracovník stráví cestováním do práce a z práce cca okolo jedné hodiny času. Jde o 13 % z aktivity, již by jinak vyvinul v práci samotné.

Potenciální nárůst produktivity je citelný

Ano, 44 % navíc není rozhodně málo. Představit si můžeme to, že váš rok by mohl mít o 110 pracovních dní více, než by tomu bylo u roku ostatních firem. A to už by bylo cítit neskutečně moc. Stejně tak to lze přirovnat k tomu, že byste místo 100 výkonných zaměstnanců měli 144. Nárůst výkonnosti kolektivu by byl markantní. Jinak si také třeba v článku z New York Times myslí, že lidé pracující z domova budou šťastnější a spokojenější. A to je zřejmě pravda.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.