První půjčka zdarma

Čtěte úvěrové smlouvy. Na co pozor

Doba se mění a stále více Čechů si dává pozor, co podepisují. zejména úvěrové smlouvy si lidé čtou pozorně a celé více než v minulosti. Ukazuje se, že je to opravdu potřeba. Rozhodujete o půjčce, která vás může zavázat na spoustu měsíců nebo dokonce let. Proto je dobré si úvěrovou smlouvu přečíst dopodrobna. Dnes se zaměříme na to, co hlavně u smlouvy zkoumat.

Vše, na čem jste se dohodli

Pokud již máte „na stole“ konkrétní smlouvu o úvěru, která jen čeká na podpis a jde o jakési vyvrcholení uzavírání úvěru, pak je dobré se na ni detailně podívat a prozkoumat ji. Vůbec se nebojte například při osobním sjednávání, zeptat, zda si můžete vzít smlouvu na den domů, a detailně ji prostudovat. Od věci není ani kontaktování právníka, který vám řekne názor na konkrétní smlouvu. Když se již díváte na ustanovení smlouvy, ověřte si, že listina obsahuje vše, co vám u osobní schůzky společnost slíbila. V případě půjček přes internet zase zjišťujte, zda smlouva obsahuje přesně takové podmínky, na které vás reklama lákala. Často se stává, že předchozí jednání a výsledná smlouva navzájem nekorespondují. Pokud najdete odlišnosti, zeptejte se a trvejte na podmínkách, které vám společnost slíbila.

Platební podmínky

To, že vám pracovník řekne, kolik budete měsíčně platit na splátkách je sice užitečná informace, avšak pokud není zanesena do smlouvy, je úplně k ničemu. Horší je pak, když jsou ve smlouvě uvedené úplně jiné podoby splácení. Na to tedy pozor. Dále se zajímejte o to, co se stane, když nesplatíte půjčku včas, kolik platíte na poplatcích a jaké je celkové RPSN úvěru.

Další podmínky

Zajímejte se i o další sankce, které může smlouva stanovit. Například penále a úroky z prodlení. Dalšími podmínkami, které je nutno ověřit jsou například ty, které upravují odstoupení od smlouvy nebo styl řešení sporů. Není ve smlouvě náhodou zavedena i takzvaná rozhodčí doložka, dle které při sporu nepůjde věc k soudci, ale k rozhodci? Protože matérie smlouvy může být složitá, určitě není od věci již zmíněné povolání právníka pro konzultaci.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *