Kdy se vyplatí začít přemýšlet nad důchodem

Nikdo z nás se tomu nevyhne. S tím, jak člověk stárne, se samozřejmě začíná blížit důchodovému věku, který je v myslích českých obyvatel obávaných strašákem. Mnozí dokonce vůbec netuší, jak budou hradit všechny poplatky spojené s životem, pokud budou spoléhat jen na příspěvky státu. Řešením je jednoduše nespoléhat pouze na stát, ale přiložit ruku k dílu ještě v produktivním věku.

Vyšší životní standard vám spoléhání na sociální dávky nezajistí

Ačkoli trendem posledních let je neustálé zvyšování důchodů, na druhou stranu souběžně s tím rostou i ceny potravin, bydlení, léčiv a dalších nezbytností, s nimiž ve stáří prostě musíte počítat. Samozřejmě nelze myslet pouze na nezbytnosti, ale i člověk v pokročilém věku čas od času zažije akci, na které si vyrazí z kopýtka. Pokud mezi ty, kteří chtějí zažít aktivní důchod, patříte i vy, rozhodně se nespoléhejte jen na pomoc státu. Ta totiž rozhodně nebude stačit.

Lidé pod věkovou hranicí čtyřiceti let musí myslet na budoucnost

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Na starobní důchod se je potřeba připravovat dlouhou dobu předtím, než na něj z hlediska právního budete mít skutečně nárok. Nejistotou pak překypují zejména lidé, kterým je k dnešnímu dni méně než čtyřicet let. Ti totiž nemají ponětí, jak bude důchodový systém v budoucnu vypadat. Penze se sice dlouhodobě zvyšují, ale z minulosti moc dobře víme, že za pár let tomu může být úplně jinak.

Odborníci ve světě finančnictví se shodují, že lidé by měli najít řešení dofinancování svého důchodu formou spoření. Čím dřív se spořením začnete, s tím větší částkou můžete v budoucnu počítat – to je jednoduchá matematika. Vyplatí se pak vsadit na méně výnosné produkty, které však bývají prakticky bez rizika. Domácnost by měla dokázat v pravidelných měsíčních intervalech uspořit alespoň 10 % příjmů.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.