Zálohy na výživné

Jak by mohlo vypadat zálohované výživné

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Koalice se v lednu dohodla na předběžných plánech na takzvané zálohované výživné. Na čem se shodla. Jak by takové dávky mohly vypadat? A o co v principu vlastně jde? Na všechny tyto otázky se dnes budeme snažit odpovědět.

Maximálně dva roky

Zálohované výživné, tedy dávka státu pro rodiče, jejichž protějšek neplatí výživné na společné dítě, bude vypláceno státem. Nejvýše však po dobu dvou let. Jaké budou podmínky pro vyplácení těchto částek? Nárok na ně budou mít ti rodiče, jejichž partner jim neposlal soudem stanovené výživné na jejich dítě po dobu čtyř měsíců. Další podmínkou bude podané trestní oznámení na neplacení výživného a návrh na exekuci. Nebude-li jakákoli podmínka splněna, nelze zálohované výživné vyplatit. Stát by pak měl vyplácet celou částku, která byla dítěti soudem přiznána. Maximálně však 3000 Kč za měsíc.

Skoro půl miliardy ročně

V lednu se na tom dohodla vládní koalice. Dle odhadů bude tento institut stát státní asi 434 milionů Kč za rok, což potvrdil premiér Babiš (ANO). Tyto snahy o lepší postavení rodin, které jsou ohroženy neplacením výživného, budou završeny posláním dvou návrhů zákonů z dílny vlády do poslanecké sněmovny. Prvním je samotný zákon o zálohovaném výživném, druhým pak zákon o zlepšení vymáhání z dílny ministerstva spravedlnosti. Budou tedy i zpřísněny sankce pro takzvané neplatiče. Žádost o vyplácení zálohovaného výživného pak bude zpracovávat úřad práce.

Konečný návrh byl přepracován

Ministryně práce a sociálních věcí Maláčová (ČSSD) uvedla, že se kompromis hledal těžko a tento konečný návrh byl kompletně přepracován. Původně počítala s vyplácením celé částky soudem stanoveného výživného, maximálně však 15 až 25 % průměrné mzdy ve vztahu k věku dítěte. Nakonec však prošly výše uvedené podmínky. Zálohované výživné měla druhá Babišova vláda i v programovém prohlášení. Stejně jako vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). Tehdejší koalice ČSSD, ANO a lidovců se však nedohodla.

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *