Jak zapsat dítě do jiné než spádové školky?

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Dnes se budeme věnovat tématu předškolní výchovy dětí. Jak docílit toho, aby vaše dítě mohlo být zapsáno i do jiné školky než jen do té, která je jeho spádová? Pokud je situace takové, že v dané školce je dost míst, nemusí být problém a můžete chtít dítě zapsat zde. Je-li však nedostatek míst a školky garantují místa jen spádovým dětem, pak je jedinou variantou nejspíše změna trvalého bydliště dítěte.

Spádové zařízení

Pravidla spádovosti v místě vašeho bydliště, byste měli ideálně najít na oficiálních stránkách vašeho města. Lze také zkusit jednoduché vyhledávání pomocí internetových vyhledávačů. Spádovost se obecně určuje podle trvalého bydliště dítěte. Nefunguje to však absolutně. Respektive, každý rodič může svému dítěti vybrat jakoukoli školku. Vždy mají v konkrétním zařízení však přednost právě děti z oblastí, které pod školku spadají. Najít alternativu však může být ve velkých městech problém, jelikož se do některých školek nedostanou ani všechny spádové děti. Když tedy nemáte místo ani ve vaší spádové školce, magistrát města je vám povinen najít místo jiné.

Změnou trvalého pobytu

Pokud se rozhodnete, že v rámci najití dobré školky změníte dítěti trvalé bydliště, máte hned několik možností. První je využití služby firem, které se specializují tím, že poskytují trvalý pobyt v určitých oblastech. Za poplatek si můžete dát trvalý pobyt do nemovitosti, které má firma ve vlastnictví. Druhou možností je najít si známého či příbuzného v oblasti, kam chcete trvalý pobyt přemístit.

Dlouhodobý nedostatek míst

Problém s místy ve školkách je však dlouhodobý. Již několik let státu ukazují nejrůznější data to, že není schopen pokrýt poptávku po těchto institucích zaručujících předškolní vzdělání. Navíc nejsou tato zařízení ani nucená zlepšovat svou kvalitu, jelikož téměř vždy mají dostatek žáků, kteří naplní kapacitu školky.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.