Změny v testech v autoškole, přibydou nové otázky

autoškola

Do autoškoly míří naprostá většina mladých lidí a ani v blízké budoucnosti by se na tom nemělo nic měnit. Co se ale brzy změní, je skladba zkušebních otázek. Již zanedlouho se s nimi začnou noví žáci autoškol setkávat. V čem novinky spočívají?

Nové otázky již brzy

Autoškoly brzy nově upraví své testy, které budou více cílit na problémy, se kterými se v současné době řidiči setkávají především. Nové otázky v autoškole, z nichž některé budou žákům předkládány v podobě videí, by tak měly více upozorňovat na rizika při jízdě související se setkáním s chodci, motorkáři anebo cyklisty. V autoškolách by se mělo objevit kolem 32 nově definovaných otázek, a to již od letošního 5. června.

Autoškoly budou více apelovat na vnímavost a předvídavost. Pozornost byla při tvorbě nových otázek věnována třeba projíždějícím záchranářským vozům, kterým je potřeba vytvořit včas a za každé situace tzv. záchranářskou uličku.

Důležitá a rozhodující je především pozornost, rozhodnost a důslednost při sledování okolí vozidla. Také při výjezdech parkovacích míst končí často zbytečnou srážkou s dalšími vozidly, nebo třeba cyklisty. To vše je v nových otázkách zahrnuto.

doprava

Foto: Pixabay

Aktuálnější, nikoliv složitější

Nové otázky nemají za cíl zpřísnění zkoušky a nechtějí žákům přidávat nutnost nosit v hlavě další vědomosti, především je potřeba seznámit nové nezkušené řidiče s momenty překvapení, které na ně na cestách číhají.

Cílem autoškoly je, aby řidiči získali během autoškoly co nejvíce prakticky využitelných zkušeností, a nemuseli se otázky jen učit zpaměti. Otázek je včetně těch nových celkem asi 900. V testech se jich vždy objeví pouhých 25 s tím, že z nich je možné získat celkem 50 bodů. Uznávat se bude pro splnění zkoušky výsledek alespoň 43 bodů.

Další, tentokrát rozhodně nepříjemnou, novinkou, je pro adepty získání řidičského průkazu i zdražení kurzů v autoškole. Ty se nyní průměrně pohybují okolo 16 tisíc korun.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/v-testech-autoskol-pribudou-nove-otazky-a-videa-k-reseni-40395119

https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/autoskola-otazka-test-videa-ministerstvo-dopravy.A220426_113856_automoto_fdv

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.