Kdy je možné vyhnout se dani z prodeje nemovitosti

daň z nemovitosti

Prodej nemovitosti máme spojený s nutností zaplatit daň z této transakce. Je však třeba se vždy zamyslet nad tím, jestli se na nás tato skutečnost vztahuje. Zákon totiž stanovuje poměrně velkou řadu výjimek, které znamenají osvobození od daně. Jaké to jsou?

Vlastnictví nemovitosti po dobu 5 či 10 let 

Prodávající je od daně z prodeje nemovitosti osvobozen v případě, že je jejím vlastníkem alespoň pět let. Dejte si ale pozor na to, že pro nemovitosti, které vlastník získal až po 1. lednu 2021 platí limit deset let.

Trvalé bydliště po dobu alespoň dvou let

Dani z prodeje nemovitosti se vyhne i ten, kdo měl v prodávané nemovitosti trvalé bydliště po dobu alespoň dvou let. Pokud prodávají nemovitost manželé, kteří jsou jejími vlastníky, stačí, aby tuto podmínku splňoval aspoň jeden z nich.

daň z nemovitosti

Foto: Pixabay

Dědictví při splnění časových podmínek

Osvobození od daně z prodeje nemovitosti se týká i těch, kteří nemovitost zdědili, přičemž původní vlastník splnil dvě výše uvedené podmínky, tedy takzvaný „časový test„. Je třeba mít na paměti, že se musí skutečně jednat o dědictví, nikoliv o dar.

Zisk je potřeba pro nákup další nemovitosti

Daň z prodeje nemovitosti nemusí platit ani ten, kdo potřebuje zisk z prodeje k tomu, aby uspokojil své další bytové potřeby. Jinými slovy, pokud prodáváte byt a utržené peníze potřebujete na koupi dalšího, vztahuje se na vás osvobození od daně, ovšem pouze v případě, že tuto skutečnost oznámíte finančnímu úřadu a také v případě, že váš zisk nepřesáhne pět milionů korun.

Prodeje v rámci družstva 

Daň z prodeje nemovitosti vás nemusí trápit ani v případě, že se jedná o převod členských práv družstva. Pokud se na vás žádný z uvedených případů nevztahuje, dani ve výši 15 procent z rozdílu prodejní a pořizovací ceny s odečtením nákladů na prodej vás nemine.

Zdroje informací: https://www.homeincube.cz/vime-kdy-neni-nutne-platit-dan-z-prodeje-nemovitosti-navod-pro-poplatniky/

https://www.finance.cz/zpravy/finance/29110-budete-platit-dan-z-prijmu-z-prodeje-nemovitosti/

Náhledové foto: Pixabay 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.