Američtí boháči se vyhýbají daním: IRS jde po 125 000 neplatičích

01_USA_v

Daňový úřad IRS zahajuje razantní kampaň proti 125 000 Američanům s vysokými příjmy, kteří nevyplnili daňová přiznání. Tato akce má odhalit stovky milionů dolarů za nezaplacené daně a postihne hlavně ty, kteří vydělávají mezi 400 000 a 1 milionem dolarů ročně. Komisař IRS Daniel Werfel varuje, že nezaplacení daní bude mít vážné následky.

Kampaň zaměřená na boháče

Od tohoto týdne začne IRS rozesílat dopisy s výzvou k doplacení daní více než 25 000 lidem s ročním příjmem přes 1 milion dolarů. Těmto dopisům se ale nevyhne ani více než 100 000 Američanů s příjmy mezi 400 000 a 1 milionem dolarů, kteří nezaplatili daně mezi lety 2017 a 2021.

Důraz na spravedlnost

Komisař IRS Daniel Werfel uvedl, že když lidé nepodávají daňové přiznání, které jsou povinni podat, není to fér vůči těm tvrdě pracujícím daňovým poplatníkům. Ti totiž zodpovědně plní svou občanskou povinnost podle zákonů naší země. „A když lidé nepodají daňové přiznání, musí vědět, že to bude mít následky,“ řekl.

Pokračující snaha o stíhání daňových podvodníků

V posledních měsících IRS zpřísnil kontroly u osob s vysokými příjmy. Nedostatek financí a personálu v minulosti bránil efektivnímu vymáhání daní, ale s novými investicemi a nařízením ministryně financí Janet Yellenové se situace mění.

„Nejedná se o malou skupinu lidí, o které mluvíme,“ zdůraznil Werfel. „IRS má nyní kapacitu vykonávat tuto hlavní činnost správy daní a zajistit, aby ti, kteří se snaží obejít systém, platili svůj spravedlivý podíl.“

Další kampaně IRS

V posledních měsících IRS oznámil řadu nových kampaní zaměřených na osoby s vysokým majetkem, které zneužívají daňový systém nebo neplatí své povinnosti. Například minulý týden vedení IRS uvedlo, že úřad zahájí desítky kontrol soukromých letadel firem a způsobu jejich osobního využívání vedoucími pracovníky a jejich odepisování z daní. A na začátku tohoto roku agentura také oznámila, že vybrala zhruba půl miliardy dolarů na nedoplatcích na daních od milionářů, kteří se dopustili daňových deliktů.

Zdroje info: X, Reddit, https://apnews.com/article/irs-tax-audit-private-jet-treasury-business-1e5c0652ab125273c7598d031b66808f, https://fortune.com/2024/03/01/irs-125000-americans-earn-over-400000-no-file-tax-returns/

Náhledové foto: Pixabay