Každý by chtěl do důchodu co nejdřív: Bez práce to ale nepůjde

Důchodci

Když se člověk zamyslí nad odchodem do důchodu, tak má dvojí pocit. Na jednu stranu nebudu muset už nic dělat a těším se na odpočinek. Na stranu druhou už mohu jen doufat, že mi zbude ještě dostatek potřebných sil, abych si mohl nicnedělání užívat. Každopádně je vcelku logické, že bychom se chtěli dostat do důchodu dříve, než skutečně zestárneme. Tak jednoduché to ale bezesporu není a nebude.

Krátce pracovat a pak si užívat

Sen skoro každého člověka. Bohužel nereálný. Ostatně i mnozí Francouzi si myslí, že budou do 30 let věku studovat, poté založí rodinu, poznají svět a mohou jít na odpočinek. Pochopitelně plni sil. Jak ve Francii, tak i u nás by to takto fungovat nemohlo. Nejsme v Emirátech nebo v Kuvajtu. Prostě nám tak trochu chybí ropa.

Většina důchodců se uživí

Znám spousty důchodců, kteří si nestěžují. Nemají žádné milionářském manýry. Pokud vlastní dům nebo byt, nemají dluhy a celý život poctivě pracovali, dokážou se bez problémů uskromnit. Mohou vyjet na kole, případně jezdit na výlety nebo se prostě bavit zahrádkou. Naši obyvatelé okolo 70 let často jezdí na výlety bez elektrokola a zvládnou i solidní kopce. Prostě chtějí a nic kromě sil je to až tak nestojí. Dokonce znám i rodinu, která jezdí v karavanu, a to nejenom po tuzemsku.

Aby to aktivně pracující utáhli

To je přece to, oč tady běží. Zmenšující se aktivně pracující skupina lidí musí uživit očividně se zvětšující skupinu důchodců. Často těch, kteří si po šedesátce chtějí prostě užívat života. Nemusím být žádný ekonomický expert k tomu, aby i mně bylo jasné, že se hranice odchodu do penze prostě musí posunout. Na jedné straně bychom mnohdy chtěli mít všechny výdobytky kapitalismu a na straně druhé požadujeme, aby se o nás staral stát jako za socialismu. Tak to prostě není možné. Jak z toho ven? Asi ne tak, jak ve Francii. Ekonomika Francie není tak silná, aby utáhla rádobydůchodce, kteří si chtějí užívat. U nás tomu bude taky tak. Populistické slevy na jízdném a jednorázové volební dary penzistům tomu navíc ještě nahrají.  

Zdroje info: Autor, https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/francie-demonstrace-duchodova-reforma-stavka-protesty_2301312313_har, https://turnerjiri.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=797813,https://euractiv.cz/section/aktualne-v-eu/news/francie-ve-vru-protest/

Náhledové foto: Pixabay 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.