Karel Havlíček k drahým energiím: Vláda stojí v předklonu vůči Bruselu a svléká gatě před brodem

Karel Havlíček

Ceny energie se budou zvyšovat, a to vcelku solidně. Ač nás pan premiér chlácholil, že půjde o minimální zvýšení, u mnohých spotřebitel tomu tak být bezesporu nemusí. Vládu v tomto ohledu kritizuje i bývalý dvojministr Babišovy vlády Karel Havlíček. Konkrétně na sociálních sítích hovoří i tom, že by vláda musel být akceschopná, aby se něco dělo. Místo toho jen dle jeho vyjádření stojí v předklonu vůči Bruselu a svléká gatě před brodem. Jak by tedy Karel Havlíček lidem a firmám pomohl a jak se staví k drahým energiím okolní státy?

Poplatky za obnovitelné zdroje by se nemusel zvyšovat

Nepochybně. Právě tyto poplatky od roku 2024 výrazně napomohou ke zvýšení ceny elektřiny pro domácnosti a podniky. Podle Havlíčka mohla vláda částečně využít příjmů z předražených emisních povolenek. Mnozí uživatelé sociální sítě X se ptají, proč to neudělala předchozí vláda. Spekulují o tom, že by to nebylo výhodné pro Agrofert. Jinak se také zmiňují o tom, že neměl pan Babiš podepsat Green Deal a že mu to měl Karel Havlíček poradit.

Petr Fiala

Premiér Fiala uklidňuje veřejnost ohledně cen energií: Foto Úřad vlády České republiky

Německo, Polsko i Slovensko lidem z hlediska drahých energií uleví

Všechny zmíněné země na rozdíl od České republiky v roce 2024 lidem s drahými energiemi pomohou. Mimo jiné zvažují využití výnosu z povolenek. Všechny tyto země jsou mimochodem ještě více zadlužené než Česká republika. Německá vláda deklarovala, že v roce 2024 pomůže podnikům v zemi s platbami energií v objemu zhruba 300 miliard korun. Když se to přepočítá, pak by naše vláda mohla dát podnikům 30 miliard korun. V Polsku jsou zmrazené ceny elektřiny z roku 2022. Na Slovensku je strop lehce vyšší než ceny energií v roce 2022.     

Levné energie nejsou zřejmě prioritou naší vlády

Bohužel, smutné konstatování závěrem tohoto článku. Slyšíme pouze slova, která nás mají uchlácholit. Energie se podle premiéra Fialy zdraží jen mírně. Slibování premiérů se stalo v našich končinách jakousi opakující se pohádkou.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/premier-fiala-ceny-energii-pristi-rok-vzrostou-maximalne-o-jednotky-procent-209572/, https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/polsko-maximalni-ceny-elektriny.A221011_163513_eko-zahranicni_rie, https://www.penize.cz/bydleni/445327-stropy-cen-energii-skonci-kolik-zaplatite-za-elektrinu-a-plyn, https://oenergetice.cz/elektrina/slovenska-vlada-stanovila-cenove-stropy-na-dodavky-energii-pro-male-podniky

 Bývalý dvojministr Babišovy vlády Karel Havlíček: Náhledové foto: Karel Havlíček/ sociální síť X

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.