Black Friday: Obchody nabízí slevy s předstihem

black friday

Black Friday je americký svátek, jehož datum letos připadá 24. listopadu, den po Dní díkůvzdání. Každoročně připadá tento den na jiný datum. Tradičně připadá na čtvrtý pátek v listopadu. První záznamy sahají až do roku 1869, kdy byl poprvé zaznamenán v souvislosti s propadem amerického trhu se zlatem. Až v roce 2005 byl poprvé tento název spojený s nákupním šílenstvím. Do Česka přišel poprvé v roce 2012, kdy se pár obchodníků v tuzemsku nechalo inspirovat tímto dnem. Poprvé se musí tuzemští prodejci řídit novými pravidly. O co přesně se jedná?

Nové restrikce

V roce 2022 přišla Evropská unienovou směrnicí, která upravuje pravidla slevových akcí. Začátkem roku začala platit novela o ochraně spotřebitele a občanského zákoníku. Ta nařizuje obchodníkům počítat slevy z nejnižší ceny produktu za posledních 30 dní. Nemůže tak nastat situace, kdy obchodníci těsně před Black Friday zdražily vybrané produkty, a poté na ně lákaly zákazníky s 90% slevami. Zatím to vypadá, že obchody novelu berou vážně a slevy dodržují. Uvidíme, co nabídne již zmiňovaný 24. listopad.

Příprava obchodů

Ačkoli připadá zmiňovaný den na pátek 24. listopadu, tak se někteří prodejci připravují předem. Slevy nabízí svým zákazníkům několik dní, týdnů předem. Například společnost Datart nabízí „Black Friday“ celý listopad. V tomto směru strádá samotný název význam, ale zákazníky to mrzet nemusí. Díky tomu mají čas vybírat si z produktů po celý měsíc a nakoupit si produkty s rozvahou. Podle tiskové mluvčí Petry Psotkové očekává společnost nárůst prodeje až o 35 procent. Alza.cz spustila slevové akce ještě o něco dříve, a to od 30. října.

Oproti USA, kde Black Friday slevy trvají pouze v daný den, tak u nás je specifické, že tato akce trvá několik dní, až týdnů.

I přesto se doporučuje, aby zákazníci porovnávali ceny přes Heuréku nebo jiný portál mezi jednotlivými prodejci.

Zdroj: https://www.e15.cz/byznys/black-friday-je-v-plnem-proudu-e-shopy-se-museji-vyporadat-s-novymi-pravidly-pro-slevy-1411577https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-black-friday-poprve-podle-novych-pravidel-co-se-u-slevoveho-silenstvi-meni-40450008

Náhledové foto: Pixabay