K čemu je pojištění dětí

01_detsky_uraz

Život přináší nejrůznější situace, některé radostné, jiné neradostné. Právě pro ty druhé je zde institut pojištění. A platí to i ve spojení s dětmi. Pro ty chceme vždy jen to nejlepší a chceme jim poskytnout maximální ochranu. I proto se celá řada rodičů okamžitě vrhne na sjednávání pojištění pro děti. Zde je však lepší zachovat chladnou hlavu a ujasnit si, co od takového pojištění vlastně očekáváme a zda není pro vás i vaše děti výhodnější něco jiného. Jak to tedy s pojištěním dětí vlastně je?

Pojistit sebe nebo děti?

Nejprve je na místě si přiznat, že děti a úrazy jsou zkrátka k sobě. Dětské hry, touha po pohybu a sportování vedou často k nejrůznějším zraněním a úrazům. Po některých z nich může zůstat nepříjemná vzpomínka, některým se po čase jako rodina zasmějete, ale některé končí o poznání vážněji. Při úvahách o pojištění děti byste měli myslet právě na tyto úrazy.

Jakkoliv je myšlenka na něco takového nepříjemná každému rodiči, dětské úrazy nemusí skončit jen odřeninou ani zlomeninou. Ve hře jsou i skutečně vážné, trvalé následky typu upoutání na invalidní vozík apod. A v některých případech může dítě potřebovat celodenní péči, která minimálně jednomu z rodičů znemožní pracovat. Z těchto předpokladů je třeba při rozhodování o pojištění dětí vycházet.

02_deti

Foto: Pixabay

Jaké pojištění vybrat?

S dětmi se má situace tak, že jsou ve zdraví i v nemoci závislé na rodičích. Z tohoto pohledu na tom dětský úraz vlastně nezmění nic, samozřejmě kromě případu, kdy kvůli péči o dítě musí rodiče zůstat doma a nemohou pracovat. Z toho plyne, že jako první by měli rodiče v zájmu svých potomků vyřešit své pojištění. Teprve potom přijdou na řadu samotné děti.

V případě dětí nemá moc smysl uvažovat o denních náhradách za méně závažné úrazy. Ty sice mohou fungovat jako jisté bolestné a po určitou dobu představovat malé přilepšení, na celkové situaci rodiny a na jejím běžném fungování to však nic nezmění (nemluvíme zde však samozřejmě o pojištění cestovním, to je úplně jiná kapitola). Nemluvě o tom, že když si budete odkládat peníze, které byste jinak platili za tento typ pojistky, budete na tom určitě lépe.

Hlavním důvodem pro pořízení dětského pojištění je tak získání prostředků na to, abyste s ním mohli zůstat doma ve chvíli, kdy bude potřebovat non-stop péči, kvůli které budete muset opustit zaměstnání. Stejně tak je v případě trvalých následků možné, že bude třeba provést na době nebo v bytě nákladné stavební úpravy. V tomto tkví hlavní smysl dětského pojištění a tímto směrem byste se měli poohlížet při jeho výběru. Toto jsou věci, které se rozhodně nevyplatí podceňovat.

Současně je dobré, když je součástí dětského pojištění výplata peněz přímo pro dítě v případě trvalých následků ve chvíli, kdy dovrší 18 let.

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.