Smlouva

Tipy, jak urychlit prodej bytu či domu

Prodáváte dům nebo byt? Pak je jasné, že byste to chtěli mít co nejdříve za sebou. Rychle vyřídit prodej a získat finanční prostředky za kupní cenu. Někdy je to však spíše běh na dlouhou trať. Průměrná doba prodeje bytu je v Česku 3 měsíce, u rodinného domu dokonce půl roku. Dnes si řekneme pár triků, jak proces prodeje nemovitosti co nejvíce zkrátit. Pojďme tedy na to!

Správné určení ceny

Je jasné, že na kupní ceně chcete vydělat co nejvíce. Další pravdou však také je, že určení kupní ceny by nemělo být mimo realitu. Nejlepší je udělat si seriózní odhad hodnoty nemovitosti. Nejlépe u nezávislého odhadce. Takto určená cena nemusí být definitivně cenou kupní. Můžete si říci o více, či v případech, kdy chcete prodat dům nebo byt co nejrychleji, i méně. Důležité je však znát reálnou hodnotu. Nastavíte-li cenu příliš vysoko, může se doba prodeje prodlužovat a zájem o nemovitost spíše uvadat.

Atraktivně bydlení nafoťte

Pokud budete mít k vašemu inzerátu možnost přidat dostatek fotek, určitě se zabývejte, jak vyfotit prostory domu či bytu tak, aby byl co nejvíce atraktivní. Dnes se touto činností zabývá sektor takzvaného home stagingu. Pokud se tedy obrátíte na profesionální designery, můžete udělat z prodávané nemovitosti tak atraktivní věc, že zvýšíte zájem o její koupi.

Zbavte se právních vad

Pokud chcete, aby se po výběru kupce prodej již nijak nezadrhl, určitě si dejte pozor na různé právní vady a břemena, která mohou na nemovitosti váznout. Právě tyto nedostatky mohou výrazně prodloužit zapisování nového majitele do katastru nemovitostí anebo jej od finální koupě odradit. Proto si dejte pozor, zda na nemovitosti neváznou například exekuce, zástavní právo z hypotéky, věcná břemena nebo třeba černé stavby, které byste měli zlegalizovat.

Zajímejte se o financování koupě

Posledním tipem je, že pokud již máte pár adeptů na koupi domu, určitě u nich řešte vedle samotné kupní ceny také způsob jejího zaplacení. Pokud chcete byt i dům prodat co nejrychleji, určitě dejte přednost zájemcům, kteří již mají volné prostředky pro nákup nebo kteří mají již předjednaný hypoteční či jiný úvěr. Situace může prodloužit zejména to, že až po dojednání dohody začne kupující žádat o hypotéku.

 

Náhledové foto – Pixabay

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *