Balík

Česká pošta se rozdělí na dvě společnosti

Česká pošta by měla projít velkou změnou. Do tří let by se totiž z této společnosti měl vyčlenit státní podnik poskytující služby státu. Nyní totiž komerční část společnosti i část, která plní funkce, které si objednává stát, odděleny nejsou. Jak by změna měla vypadat?

Pobočková a komerční část

Česká pošta by se tedy měla rozdělit na takzvanou pobočkovou část. Ta poskytují univerzální službu. Tu si objednává stát. Druhá, komerční část, by pak měla fungovat v tržím prostředí. Problém je dle ministerstva vnitra a vedení České pošty nyní v tom, že tyto dvě části jsou společné a zastřešené jednou společností. To znamená, že tržní část České pošty musí hradit ztrátovou pobočkovou část. To by mělo v průběhu tří let zmizet.

Pobočky se rušit nemají

Jan Hamáček (ČSSD), jakožto ministr vnitra, však dodává, že změny by neměly ovlivnit existenci žádné z poboček České pošty. Rušit by se totiž neměly. Stejně tak Hamáček odmítá, že by se mělo propouštět nebo že se část České pošty privatizuje. Pobočková část, která by měla být nově samostatným státním podnikem, zajišťuje státu prostřednictvím svých 3200 poboček po celé ČR doručování obyčejných dopisů a zásilek i úředních písemností.

Změnami se bude zabývat pracovní komise

Tímto zveřejněným návrhem se nyní bude zabývat pracovní komise, která bude složena ze zástupců dvou ministerstev – tedy ministerstva vnitra a průmyslu a obchod, České pošty i dalších osob. Ještě tento rok by také měla vzniknout strategie připravená poštou a ministerstvem. Konečné faktické rozdělení se pak plánuje na rok 2023. Po něm by státní podnik měl vykonávat funkce uložené mu státem dále a komerční část České pošty by měla být konkurence schopná v tržním prostředí, přičemž již nebude nucena doplácet za ztráty pobočkové části.

Zdroj: ČTK
Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

1 komentář

  1. Martin Vaněk Odpovědět

    A pak že tu už není co rozkrást… Po privatizaci, restituci a dalších zlodějinách, došlo i na ČP. Když to tak počítám, ještě zbývá Budvar, ale to budou muset naši čučkaři nastražit sofistikovanou provokaci, aby dlouhodobě prosperující podnik přivedli do ztráty a ředitele mohli vláčet po ulicích. Inu, takhle to dopadá, když se kotelníci a kulisáci dostanou k veslu… :-/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *