Jurečka uvažuje o zdanění lidí s vysokým příjmem: Snad se nebude konat návrat ke komunismu

Marian Jurečka

Ekonomická krize bohužel hýbe světem a v České republice tomu není jinak. Schodek státního rozpočtu se neskutečně zvýšil a stát se snaží najít finanční rezervy v podstatě všude. Nyní se začalo dle vyjádření šéfa Lidovců a vicepremiéra hovořit o tom, že by se zdanily příjmy osob, jež vydělávají nadstandardní peníze. Poměrně odvážný krok. Progresivní daň totiž představuje velmi diskutabilní řešení, které se pochopitelně nebude líbit spoustě lidem.

Silnější by měl pomoct slabšímu

Jednoznačně. Každý nemáme stejnou startovní čáru a ti, kteří ji mají hodně posunutou dozadu, by měli být podporováni. Jinými slovy, mělo by se jim pomoct. Zároveň se ale najde spousta takových, kteří mají stejnou startovní čáru, ale jen se jim nechce, a tak využívají ty, kteří prostě a jednoduše makají. V první řadě by tedy nebylo od věci revidovat systém sociálních dávek, které jsou s největší pravděpodobností zneužívány.Státní peníze tak tečou tam, kam nemají. Lidé si část vůbec aktivně nehledají práci a jsou jen registrováni na úřadech.

Ten, kdo něco umí, bude po zásluze potrestán

Všichni se budeme mít dobře. Skvělá zpráva. S tou už přišli soudruzi mnohem dříve. Nikdy tomu tak ale ve finále nebylo a můžeme si vzpomenout na Farmu zvířat od George Orwella. Všichni se měli dobře, ale někteří se měli líp. Ne ale z vlastní píle, nicméně proto, že brali těm schopným a výkonným. Tím, že zdaníme ty, kteří vydělávají nejvíce, nepochybně jejich práci určité míry degradujeme. Jasně, lidé s vysokými příjmy často chtějí pomáhat. Zdaňovat je ale nějakou velkou sazbou je poměrně rizikové. Navíc mohou svůj byznys začít provozovat jinde. Viz třeba Daniel Křetínský a jeho EHP.

Povede se spor o hranici příjmů pro progresivní zdanění

Jasno Marián Jurečka v této věci rozhodně nemá. O zmiňované dani by se měly vést diskuse v prvním kvartálu příštího roku. Podle jeho slov by se neměli trestat bohatí. V Německu tato daň také funguje. Jinak samozřejmě uvedl, že výše příjmů pro speciální zdanění zatím neexistuje. Uvedl, že by se měly zdanit vysoko příjmové skupiny lidí, jako je třeba on. Místopředseda vlády bere 209 400 korun. Škoda, že se o úsporách nehovořilo tehdy, když se zvýšily mzdy politiků. Od nového roku budou vyšší. Tak jako tak je progresivní daň hodně ošemetnou záležitostí a bude se muset postupovat velmi pečlivě.

Zdroje info: Autor, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/hladik-jurecka-dan-kdu-csl-ministerstvo.A221123_192335_domaci_mejt?zdroj=otvirak, https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/eph-daniela-kretinskeho-presune-spolecnost-ep-commodities-do-zahranici-1394608

Marian Jurečka: Náhledové foto Marian Jurečka/ Twitter

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.