Češi jsou optimisté – věří, že se jejich ekonomická situace do roka zlepší

peníze

Stále rostoucí inflace, která již dohnala určitou část rodin k zoufalství či dokonce k dluhům, většinu potom alespoň k výraznějšímu šetření a omezování se, stále svírá nejen Českou republiku. Obecně ale Češi zoufalství nepropadají a podle většiny z nich se situace do roka a do dne změní k lepšímu.

Široké spektrum názorů

Názory různých lidí na podobu blízké budoucnosti se samozřejmě liší. Někteří doufají v lepší zítřky. Jsou ale i tací, kteří nevěří, že se něco změní, a naopak si myslí, že se nezmění nic, anebo ve výsledku bude ještě hůř. Těch prvních je ale podle společnosti Patron Go výrazně více. Konkrétně 64 procent lidí se domnívá, že se situace zlepší.

Zajímavé je, že nadpoloviční většina lidí je optimistická i na Slovensku. Tam ve zlepšení věří 54 procent lidí. V jasný opak, tedy ve vyložené zhoršení situace počítá v obou zemích 19 procent lidí.

peníze

Foto: Pixabay

Kdo šetří má za tři

Zdražování způsobené ruskou invazí na Ukrajinu, čínskými covidovými uzávěrami a některými dalšími faktory, postihuje prakticky všechny segmenty ekonomiky. Lidé v celé Evropě i v mnoha dalších částech světa jsou nuceni šetřit a „přeskládat“ si své priority.

Téměř polovina Čechů si tak v současné době odpírá kulturní zážitky či se snaží šetřit na návštěvách restaurací. Šetření domácností i firem samozřejmě zpětně negativně ovlivňuje celou ekonomiku. I tak ale lidé zjevně věří, že na konci tunelu je již vidět světlo.

Nejpalčivějším problémem jsou dnes ceny energií. V tomto ohledu se ale optimismus vytrácí. Jen asi deset procent lidí je přesvědčeno, že se ceny energií sníží a bude také možnost vyjednání lepších podmínek s dodavateli energií.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/finance-pruzkum-dve-tretiny-cechu-veri-ze-se-jejich-situace-do-roka-zlepsi-40414278

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/energeticka-krize-pruzkum-partners-inflace-vliv-zdrazovani.A220907_100952_ekonomika_alis

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.