Je na čase uvažovat o prodeji akcií Facebooku?

Facebook

Dlouhé roky byly akcie Facebooku sázkou na jistotu. Růst jejich ceny z původní hladiny okolo 30 dolarů za akcii v roce 2012 až po dnešních téměř 380 dolarů se zdál být tak samozřejmý a přirozený jako fakt, že Slunce vyjde každé ráno. Časy se ale mění a řada investorů začíná přemýšlet o tom, že se blíží doba, kdy by se o akcie Facebooku měly začít zajímat investiční medvědi sázející na pokles jejich ceny. Co konkrétně je k tomu vede?

Facebook jako král sociálních sítí

Facebook má na poli sociálních sítí stále výsadní postavení a dosah této platformy je tak obrovský, že donedávna nikoho ani nenapadlo o něm pochybovat. Ani četné skandály typu poskytování uživatelských dat třetím stranám či nedostatečná razance při zasahování proti extrémistickému obsahu nebo fake news neotřásly vírou investorů ve Facebook. Co je tedy nyní jinak?

02_facebook

Foto: Pixabay

Facebook a jeho problémy

V současné době se nad Facebookem stahují mračna hned z několika směrů. Předně je jasné, že časy, kdy sociální síť Facebooku raketově rostla, jsou minulostí. Na jeho místo se tlačí např. TikTok společnosti ByteDance i další platformy. Ani Instagram, který Facebooku patří, už neroste tak, jako před časem a ani jemu se nevyhýbají skandály.

V poslední době světem rezonoval obsah uniklé interní analýzy Facebooku, která konstatovala, že používání Instagramu je zvláště pro náctileté dívky rizikové a mezi jeho uživatelkami je vyšší procento psychických obtíží a dokonce i sebevražd. Facebook byl silně kritizován za to, že na výsledky své vlastní analýzy nikterak nereagoval a ani se nepokusil rizika pro uživatelky Instagramu zmírnit.

Co je ale pro Facebook nejvíce alarmující je fakt, že si na něj „brousí zuby“ regulátoři v mnoha zemích po celém světě. Nejen ve Spojených státech se tlačí na oddělení sociální sítě Facebook od Instagramu a WhatsAppu. Stejně tak existuje tlak na to, aby Facebook změnil své algoritmy tak, aby nepodporovaly upřednostňování kontroverzního obsahu.

Co se týče nových technologií, nelze předpokládat, že by aktivity Facebooku na poli virtuální reality nebo uvedení chytrých brýlí na trh vedly ke stejnému ohromujícímu úspěchu jakým byla sociální síť. Z Facebooku navíc odešel šéf vývoje nových technologií, což investorům na důvěře v další rozvoj firmy příliš nepřidává.

Zdroj informací: Bloomberg

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.