Jaký je nejlepší způsob spoření většího množství peněz?

Pokud se vám do rukou dostalo větší množství peněz, pak jistě přemýšlíte nad tím, kam takovou sumu uložit. Takové peníze se můžete rozhodnout investovat do různých nástrojů nebo je vložit do nejrůznějších spořících nástrojů. Před tím, než tak učiníte, je potřeba zvážit několik skutečností.

Za jak dlouho budete peníze potřebovat?

Tato skutečnost je důležitá tehdy, když si vybíráte daný produkt. Pokud víte, že budete peníze utrácet téměř okamžitě, nevyplatí se vám je investovat. Uložit je můžete například na spořící nebo běžný účet u banky. Výhodou těchto dvou produktu je rychlá dostupnost peněz – a navíc neplatíte žádné poplatky při jejich výběru. Pokud ale peníze nebudete hned tak potřebovat, pak musíte najít takový nástroj, který se vám vyplatí vzhledem k inflaci. Inflace vyjadřuje, jak patrně porostou spotřebitelské ceny v jistém roce.

Možností je několik

Takové rozhodování pak může být poměrně náročné, protože nikdy není jisté, zda se vám investice vyplatí. Zvolit můžete například stavební spoření, kde je úrok za vloženou částku sice nízký, je však obohacen o státní příspěvky. Investice do komodit se vyplatí tehdy, jestliže jejich hodnota bude růst. Dluhopisy nemusí pokrýt rostoucí inflaci. Akcie jsou poměrně rizikovým nástrojem. Investiční certifikáty, stavební spoření i termínované vklady jsou ovlivněny inflací.

Diverzifikace portfolia

Pokud chcete minimalizovat možnost ztráty, pak peníze nevkládejte pouze do jednoho investičního nástroje. V závislosti na jejich množství je můžete rozdělit do několika různých nástrojů. Odborníci doporučují zvolit si dvouletou rezervu, střednědobou (od dvou do šesti let) a dlouhodobou rezervu (na více než 6 let). Krátkodobá rezerva je zde pro případ, že budete nutně potřebovat své peníze. Zde se jedná o spořící účty a krátkodobé investice. Střednědobá rezerva jsou podílové fondy a termínované vklady. Dlouhodobá pak jsou akcie a podílové listy.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.