Bankovka roku 2018 – která platidla uspěla

Nejlepší bankovka – soutěž, kterou pořádá společnost International Bank Note Society. Letos soutěži dominovali bankovky, které jsou netradičně orientované na výšku. Jedna z nich vyhrála i celou soutěž. Kanadská bankovka s Violou Desmond, Kanaďankou, která bojovala proti rasové segregaci a sociální spravedlnost. Které bankovky ještě uspěly?

Unikátní kanadský dolar

Celkovým vítězem se stala kanadská bankovka, která je ve své zemi první svého druhu. Jak bylo totiž již zmíněno, je orientovaná na výšku. Navíc je unikátní i v tom, že jako na prvním platidle je zde žena na přední straně. Konkrétně jde o Violu Irene Desmond, žijící od 1914 do 1965, která byla bojovnicí proti rasové diskriminaci a za sociální spravedlnost. Na zadní straně pak lze vidět muzeum lidských práv, které se nachází ve Winnipegu.

Popáté vévodí plastové bankovky

Popět vyhrála bankovka, která se označuje jako bankovka plastová. Letos se tato šňůra natáhla již na pět let. Jde o materiál s příměsí polymeru. Jde tak o bankovky odolnější vůči padělání. Navíc guvernér Bank of England při zavádění tohoto materiálu v jejich zemi uvedl, že bankovky vydrží stisk zubů buldoka nebo ždímání pračkou.

Ostatní umístění

Druhou bankovkou, která se tak ocitla na stříbrné příčce, se stal švýcarský frank. Pokud by vyhrál, šlo by o třetí vítězství Švýcarů v řadě. I tento nový frank je orientován na výšku. Bronzová medaile putuje do Norska. Nová série tamních korun je význačná přední stranou. Zde se objevují slavné lodě z historie Norska a také pták papuchalk. Druhá strana je pak věnovaná ropnou plošinou a plynovodu, který je moderně a stylisticky rozpixelován. 4. místo a tedy těsné uniknutí medailových příček se týká Ruska. Nová storublová bankovka vzpomíná na fotbalové mistrovství světa, které tato země minulý rok pořádala. Do pětice nejúspěšnějších se pak dostaly ještě (možná trochu překvapivě) Šalamounovy ostrovy. A pokud jsme hovořili o tom, že letos táhli bankovky na výšku, platí to i zde. I když řešení je typicky šalamounské – jedna strana je na výšku druhá klasicky. 40 dolarová bankovka připomíná 40 let od nezávislosti ostrovů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *