Jaké změny čekají oddlužení? Určitě hodně zajímavé

Právo

Jde o pravidla, která se velmi často mění. Ne jinak tomu bude i v polovině příštího roku. To by se měly opět změnit podmínky pro oddlužení při řešení osobního bankrotu. Na tyto změny se dnes podíváme.

Zkrácení doby pro všechny

Od poloviny příštího roku by se měla pro všechny zkrátit doba oddlužení, a to na tři roky. S tím počítá ministerstvo spravedlnosti, které nyní zasílá tento návrh do připomínkového řízení. Dle současné úpravy insolvenčního zákona trvá oddlužení osoby v základním režimu pět let. Právě tříletá doba je spojena s výjimkami u oddlužení starobních nebo invalidních důchodců. Stejně tak můře být oddlužení úspěšně zakončeno po třech letech také u všech, kdož za tuto dobu splatí alespoň 60 % dluhů. Dle návrhu by tedy mohla platit tříletá doba i pro ostatní jako doba základní.

O konkrétních podmínkách ještě není jasno

Tato změna je také projevem směrnice Evropské unie, kterou nyní se zpožděním implementujeme. Vláda se shoduje na zavedení univerzální tříleté doby oddlužení, další podmínky však ještě nejsou jasné. Dle současných pravidel se zbývající dluhy smažou, pokud dle přísnějšího režimu osoba splatí alespoň 30 % dluhů. Pokud osoba splatí méně, je na soudě, aby zkoumal, zda splatila maximum možného, jen v takovém případě se dluhy také mažou. Právě nyní se budou tyto podmínky také řešit. Zda i přes zkrácení doby ponechat současnou úpravu či ji modifikovat.

Návrh ministerstva a alternativa poslance Bendy

Například ministerstvo navrhuje, aby 30% hranici splacení dluhu nahradila hranice individuální, kterou an počátku oddlužení stanoví konkrétnímu dlužníkovi soud. Přitom by se měl zohledňovat věk, bydliště či vzdělání. Alternativou k tomuto návrhu budiž návrh poslance ODS Marka Bendy. Ten by i nadále požadoval splacení alespoň 30 % dluhů v tříleté lhůtě, což by však v praxi znamenalo výrazné zpřísnění podmínky, kdy dodnes platila 30% hranice avšak pro období pěti let.

Zdroj: https://www.penize.cz/osobni-bankrot/436936-oddluzeni-se-zkrati-na-tri-roky-osobni-bankrot-cekaji-zmeny, https://advokatnidenik.cz/2022/09/19/novela-insolvencniho-zakona-chce-zkratit-dobu-oddluzeni-z-5-let-na-3-roky/

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.