Významné nákladní vlaky budou mít na dráze přednost

depo

Energetická krize, která svírá Evropu, a která byla způsobená z velké části ruskou agresí vůči Ukrajině, má dopady do celé řady odvětví. S tím, jak bude třeba s energetickými surovinami nakládat maximálně efektivně, se zvyšuje riziko krátkodobých výpadků jejich dodávek a tím i výroby v průmyslových podnicích a energetických či teplárenských provozech. Aby se na podobné situace vláda připravila, vytvořila na základě stávajících vyhlášek systém pro upřednostňování některých nákladních vlaků.

Pozor, jede nákladní vlak

Nákladní vlaky s nákladem v podobě energetických surovin budou mít na trati přednost. Neznamená to však, že by jakkoliv plošně omezili vlaky osobní. Tímto způsobem se chce vláda připravit na potenciální problémy, které by mohly za určitých okolností v zimě nastat.

Vláda se chce zkrátka připravit na to, že energetické suroviny bude třeba přepravovat operativně a s maximální rychlostí. V případě nutnosti, která však musí být vždy prokazatelná a obhajitelná, tak budou speciálně vybrané nákladní vlaky projíždět například výlukami přednostně.

vagón

Foto: Pixabay

Preventivní opatření

Jak již bylo zmíněno, půjde o výjimečné případy, kdy bude například hrozit nedostatek paliva v teplárně nebo riziko zastavení výroby ve velkém průmyslovém podniku. Cestující v osobním vlaku by neměl být nijak omezen, a v ideálním případě změnu vůbec nepozná.

Vláda při přípravě preventivního plánu navíc nezaváděla žádné nové zákony, ale vystačila si s aplikací současné legislativy. Tento plán pro případ krizových situací pravděpodobně zůstane jen plánem, ale již samotný fakt, že vzniká, je dokladem toho, jaká nejistota v současné době na poli energetiky panuje. Jak mezi představiteli průmyslu, tak ve vládě.

Zdroje informací: https://eurozpravy.cz/domaci/vlaky-s-energetickymi-surovinami-budou-mit-mimoradnou-prednost-rozhodla-vlada.hgzowaj7

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/doprava/nakladni-vlaky-s-energetickymi-surovinami-dostanou-v-mimorad/r~27f28526603111ed93abac1f6b220ee8/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.