Kolik stojí vyhotovení nového občanského průkazu

Mince

Bez občanského průkazu se u nás lidé neobejdou. Ať již se chystáte pro svůj první, anebo vás čeká jeho výměna, vyplatí se zopakovat si základní pravidla pro žádost o občanský průkaz a ujasnit si, zda to bude něco stát a případně kolik.

Proč občanský průkaz?

Občanský průkaz je doklad o totožnosti občana České republiky, který musí mít každý občan starší patnácti let. Neznamená to ale, že děti mít občanský průkaz nemohou. Rozdíl je v tom, že do patnácti let není vlastnictví občanského průkazu povinné. Mladším dětem je ale možné vystavit doklad také. Důvodem pořízení občanského průkazu pro děti je především cestování po zemích Evropské unie.

Zůstaňme ale u klasické „občanky“. Po dovršení patnácti let věku je nutné zažádat do 30 dní o vydání občanského průkazu. Občanský průkaz vám vždy vyhotoví na obecním úřadě. Pokud ale potřebujete vyhotovení tohoto dokladu uspíšit, je možné o něj zažádat přímo na Ministerstvu vnitra, v takovém případě můžete mít nový průkaz nejpozději do 24 hodin. Nebude ale asi příliš velkým překvapením, že si za to něco připlatíte.

Podpis

Foto: Pixabay

Cena nové občanky

Dobrá zpráva je, že za vystavení prvního občanského průkazu anebo průkazu, který nahrazuje ten, jemuž uplynula doba platnosti, se platit nemusí. To samé platí v případě, že si měníte průkaz kvůli změně stavu nebo trvalého bydliště. Cenu 200 Kč zaplatíte, pokud je důvodem výměny ztráta nebo odcizení. Cena za občanský průkaz s vyhotovením do pěti pracovních dní je potom 500 Kč. Žádá se o něj opět na Ministerstvu vnitra. Za vyloženě expresní občanský průkaz, který vám vystaví do 24 h zaplatíte rovných 1000 Kč.

Zdroj informací: https://www.fondik.cz/zajimavosti-ze-sveta-financi/kolik-stoji-obcansky-prukaz

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.