Jaké pokuty hrozí řidičům za přestupky v Německu

01_dalnice2

Sousední Německo patří logicky k zemím, kam se naši řidiči vydávají nejčastěji. Zvláště nyní, kdy restrikce na hranicích spojené s koronavirovou pandemií opět mizí a cestování je opět snadné. K žádným plošným uzávěrám hranic by díky možnosti očkování již snad dojít nemělo a je tedy čas opět vyrazit na cestu. Všichni, kdo přejedou autem hranice do Německa, by se ale měli seznámit s pokutami, které v zemi hrozí za dopravní přestupky. I proto, že ty se letos významně měnily. A asi není třeba příliš zdůrazňovat, kterým směrem to bylo.

Pokuty za nedovolenou rychlost

Překročení maximální povolené rychlosti je přestupek, který je ze strany dopravní policie bedlivě sledován všude na světě a Německo není výjimkou. Pokuty za něj se letos výrazně zvýšily. V Německu stejně jako u nás platí, že výše sankce se odvíjí od naměřené rychlosti. Při překročení rychlosti o 1 – 20 km/hod se pokuty zdvojnásobily. Zatímco dříve činily 10 – 20 -30 EUR či 15 – 25 -35 EUR v závislosti na tom, zda řidič překročí rychlost mimo město či ve městě (při odstupňování 1-10 km/hod, 10-15 km/hod a 15-20 km/hod), nyní je to ve všech případech dvojnásobek.

Pokuty narostly i pro ty, kdo na plyn šlápnou ještě více, byť ne tak dramaticky. Nejvyšší pokuta za překročení dovolené rychlosti činí 700 resp. 800 EUR (o 70 km/hod více mimo město a ve městě).

02_dalnice2

Foto: Pixabay

Další pokuty

Rychlost ale není to jediné, na co se nový německý sazebník pokut za dopravní přestupky soustředil. Každý, kdo se nebude podle pravidel podílet na tvorbě tzv. záchranářské uličky, dostane pokutu až 320 EUR (v přepočtu skoro 9 tisíc korun). Zablokování nabíjecí stanice pro elektromobily vyjde na 1500 korun (55 EUR) stejně jako parkování na místě pro invalidy. Blokování nástupních ploch pro hasiče vyjde potom na 100 EUR.

Na pozoru se ale musí mít nejen automobilisté. I cyklisté, kteří pojedou po chodníku nebo po špatné straně cyklostezky, budou muset sáhnout až po bankovce v hodnotě 100 EUR.

Je třeba také zmínit, že peněžité pokuty nemusí být jediným trestem a vážnější přestupky budou německé úřady trestat i zákazem řízení apod.

Zdroj informací: https://www.autorevue.cz/pokuty-v-nemecku-2021-za-prekroceni-rychlosti-ted-date-az-o-120-eur-vice

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.