Lež pod rouškou kampaně? Sobotka tendr na Temelín nezrušil

Babiš

Další lži? Člověka už překvapí máloco a před volbami jde skutečně do tuhého i z hlediska množství nepravd, jež se na veřejnosti objevují. Typické je prohlášení premiéra Babiše, který přímo obvinil vládu Bohuslava Sobotky z toho, že nedokončila tendr týkající se dostavby jaderné elektrárny v Temelíně. Jenže, jak to tak vypadá, Sobotka za některé věci prostě nemohl.

Ať si staví za svoje

Babiš hovořil o tom, že privatizace ČEZU byla chybou. Jinými slovy, ČEZ chtěl pak po tehdejší vládě Bohuslava Sobotky záruky týkající se projektu Temelína. Stát na ně nepřistoupil. kdo byl tehdy ministrem financí? Můžete si odpovědět sami, Andrej Babiš. Tendr samotný byl kompletně připravený, nicméně za jeho pádem stál zřejmě současný premiér. Že by byla na světě další lež?

Temelín

Jaderná elektrárna Temelín: Foto Pixabay

ČEZ chtěl samozřejmě garanci ceny

Aby také nechtěl, vždyť nehodlal na dostavbě prodělat miliardy. Tehdy se na přípravě všeho utratila miliarda korun, což rozhodně není málo. Nyní se budeme muset k tendru podle Andreje Babiše vrátit. Samotného viníka stagnace nám představil sám.     

Největší výrobce elektřiny u nás

Je to tak, Temelín je největším výrobcem elektřiny v České republice. Dokáže pokrýt přibližně pětinu spotřebu v zemi. V loňském roce vyrobil 15,75 terawatthodiny (TWh). Funguje od prosince roku 2000. Pokud se odstaví 10 000 megawatt uhlí, jak se plánuje, bude se muset Temelín rozšířit.

Zdroje info: https://echo24.cz/a/S4stM/babis-musime-se-vratit-k-temelinu-sobotkova-chyba-cez-se-nemel-privatizovat
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jaderná_elektrárna_Temel%C3%ADn
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/cez-dukovany-dostavba-karel-havlicek-jaderna-elektrarna-temelin-garance_2005170951_and

Andrej Babiš: Náhledové foto Hnutí ANO

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.