Smart půjčka

Jaké daňové novinky přinesl rok 2018

Nový rok již postoupil a v průběhu času vlastně zjišťujeme co vše nového přinesl. Zejména ve strany státních regulací, zákonů a tak dále. Mezi nejdůležitější novinky tak určitě patří novinky v daňovém systému, které můžemesledovat téměř každý rok. Co tedy přináší tento rok ohledně daní.

Daňové slevy na děti

Tato sleva se tedy týká rodičů, kteří platí daně. Do těchto daní mohou zakomponovat skutečnost, že vychovávají děti. Přinese jim to menší či větší slevy. Oficiálně jde o takzvané zvýhodnění na dítě a tato sleva se odečítá z již vypočtené daně. Přímo vám tedy ovlivní částku, které musíte státu odvést. Pokud je tato sleva vyšší než daň, chová se jako daňový bonus. Od ledna se změnila výše této slevy. Zvyšuje se o 150 korun měsíčně. Měsíčně tedy dělá 1267 korun. Zaměstnanci využijí tuto slevu již během roku, tak jako budou získávat plat či mzdu. Podnikatelé si pak mohou odečíst tuto slevu, až budou připravovat daňové přiznání za rok 2018. Tedy na začátku roku 2019.

Výdajové paušály

I ty se tímto rokem mění. Jde o to, že podnikatelé si mohou vybrat, za budou své výdaje přiznávat reálně nebo zvolí paušál. Nemusí tak schovávat faktury nebo účtenky. Podmínky pro použití těchto výdajových paušálů se tímto rokem zpřísňují. Ale jsou zde i výhodnější novinky pro podnikatele. Například, že ti, kdož používají onen paušál, může uplatnit slevu na vyživovaného manžela nebo manželku a také daňově zvýhodnit výchovu dětí. Mění se tedy výdělky, při kterých můžete využít paušál. U zemědělců se snižuje o polovinu na 800 000 korun ročně. Živnostníci také o polovinu na 600 000. Jiné profese, jako lékaři nebo třeba tlumočníci, pak zažily také snížení o polovinu a to na 400 000 korun ročně.

Část důchodu, která se nedaní

I zde jsou novinky. O co vlastně jde? Existuje hranice měsíčního důchodu. Pokud dostáváte důchod, který je pod touto hranicí, váš důchod je nezdanitelný. Neplatíte tedy z něj žádnou daň. Pokud však tuto hranici překročíte, platíte daň z té částky, která převyšuje hranici. V roce 2018 se nastavuje tato hranice na částku 36 600 Kč měsíčně. V minulém roce byla tato částka nižší. Šlo o 33 000 Kč měsíčně.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *