Mzdy rostou. Které profese si nejvíce polepšují?

Práce

Loňský rok na trhu práce byl spíše ve znamení růstu mezd, nových pracovních míst i nízké nezaměstnanosti. Jaká povolání si v minulém roce nejvíce polepšila? Která naopak strádají? Na všechno se přehledně a detailně podíváme!

Pracující ve financích

Tohle pracovní odvětví se skládá především z odborníků, tedy kvalifikovaných zaměstnanců, a proto jsou platy tak vysoké. Ani nárůst mezd nenaznačuje nic jiného a je to hlavní důvod. Navíc se tato oblast otevírá již čerstvým absolventům vysokých škol, kteří spolupracují s firmami ještě před dokončením studií. To vše jsou faktory, proč právě zde rostly mzdy nejvíce. A jak konkrétně? U zaměstnanců na pozicích účetní nebo podobných se mzda oproti předchozímu roku zvýšila v průměru o 5 tisíc korun. U manažerských pozic pak dělal růst mezd deset i dvacet tisíc korun.

Stavebnictví a nemovitosti

Rok 2017 přinesl tomuto odvětví mnohé nové projekty, které sice byly plánovány, avšak čekalo se na lepší ekonomické podmínky. V tomto ohledu rok 2017 takové podmínky přinesl. Realizace takových projektů tedy zapříčinila jedno z nejvyšších skokových růstů mezd. V celém odvětví se meziročně zvyšovaly mzdy asi 5 %. U specializovaných pozic se v některých případech mohli zaměstnanci radovat ale i z navýšení, které bylo ve výši 15 i 20 %. Nejvíce pak v pododvětví technického zabezpečení budov.

Zaměstnanci hotelů

Tito zaměstnanci si také nemohou stěžovat na špatné mzdy. Tento sektor totiž zažívá skvělé roky a tomu napomohlo i 30 000 000 turistů, kteří v minulém roce navštívilo Českou republiku. Jen Prahu pak navštívilo osm milionů z nich. V minulém roce se také rozšiřovaly benefity pro tyto zaměstnance. Například příspěvky na sport, zvyšování dní dovolené nebo flexibilní pracovní doba. Ačkoli mzdy v minulém roce rostly, v tom nadcházejícím se již neočekává další skokový nárůst. Sektor totiž limituje nedostatek kvalitních pracovníků. Ti totiž často odcházejí do jiných sektorů, jelikož ač mzdy zde rostou, nenabízejí tolik, jako jinde.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.