Zničená záda: Nová nemoc z povolání s nárokem na odškodnění

Produktivita práce

Jednou z takzvaných „metel“ zaměstnanců bývají, zejména ve výrobách, ale i u sedavých kancelářských zaměstnání, bolavá záda. Dle dat je každá třetí neschopenka vystavena kvůli bolavým zádům. Od příštího roku by mělo jít o nemoc z povolání. Co změna zaměstnancům přinese?

Ne na všechny problémy se zády se novinka bude vztahovat

Bolesti a úrazy zadBolesti a úrazy zad trpí velkou část českých zaměstnanců. Zejména ve výrobních provozech, avšak nikoli jen zde. Stejně tak si, sice pomaleji, ale o to vytrvaleji, ničí záda i lidé pracující v kancelářích. Od příštího roku (leden 2023) budou potíže se zády nemocí z povolání. Přesto však na odškodnění nedosáhnou všichni zaměstnanci. Mnoho osob totiž trpí problémy se zády, avšak jen někteří mají tyto problémy jednoznačně a výlučně z povolání. To znamená, že u velkého počtu případů bude problematické jednoznačně určit nárok na odškodnění vyplývajícího ze vzniku nemoci z povolání.

Jaké budou podmínky vzniku nároku

Nařízení vlády nespecifikuje profese, u kterých jsou problémy se zády brány jako nemoc z povolání. Co tedy bude rozhodovat? Žadatel bude muset splnit klinická a hygienická kritéria, která jsou stanovena právě tímto předpisem. Jde zejména o kompresní tlak dlouhodobě vyvíjený během práce na ploténku. Obecně tak nelze říci, že půjde zejména o profese v administrativě nebo v kancelářích. Zato určitě půjde o profese ve stavebnictví, strojírenství či zdravotnictví. Prostě tam, kde se manipuluje s hmotnými břemeny či dochází k rotaci páteře.

Na co máte nárok?

Pokud se u vás objeví nemoc z povolání, nejprve musí toto autoritativně potvrdit lékař z oblasti pracovního lékařství. Bude se ohlížet na vaše neurologické výsledky a výsledky magnetické rezonance. Další podmínkou pro vznik nároku je dlouhodobá pracovní neschopnost a dále individuální změření pracovních podmínek hygienickou stanicí. Pokud všechno toto nastane a nemoc je uznána jako nemoc z povolání, pak má zaměstnanec nárok na jednorázové odškodnění od pojišťovny.

Zdroj: denik.cz

Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.