Chystáte se v létě do Chorvatska? Pozor na nový zákaz nedělního prodeje

dubrovnik

Chorvatsko je dlouhodobě jednou z nejoblíbenějších dovolenkových destinací českých turistů. I letos jich k Jadranu zamíří velké množství. V Chorvatsku ale na ně čeká celá řada novinek. Kromě vstupu země do Eurozóny a Schengenského prostoru to bude pravděpodobně i zákaz nedělního prodeje v obchodech. Zákon o něm má však mnoho výjimek a pro cizince nemusí být snadné se v nových pravidlech vyznat.

Jak je to s nedělním prodejem?

Podle nového zákona, který musí ještě projít schvalováním bude v Chorvatsku nařízeno zavřít v neděli většinu obchodů. Důvodem má být podpora rodinného a společenského života, v katolickém Chorvatsku mají nová pravidla samozřejmě i náboženské pozadí.

Pravidla však nejsou až tak striktní, obchodníci si například budou moci zvolit šestnáct víkendů v roce, kdy budou moci mít otevřeno. Zákaz též nebude platit na benzínových pumpách, na letištích a v přístavech, nebo v kempech a hotelech. Turisty tak zákaz pravděpodobně příliš neovlivní, přesto je dobré o něm vědět a počítat s možnými komplikacemi.

dubrovnik

Foto: Pixabay

O Chorvatsko je stále zájem

Již nyní v únoru hlásí české cestovní kanceláře zájem o letní zájezdy do Chorvatska, který je dokonce až o čtvrtinu vyšší než ve stejnou dobu loňského roku. Některé z nabízených hotelů už jsou dokonce zcela vyprodané.

Chorvatsko Čechy zkrátka stále přitahuje a nic na tom nemění ani vysoká inflace a fakt, že i v Chorvatsku ceny opět o něco stouply. I přesto vezmou podle všeho Češi Chorvatsko útokem, které je nám díky vstupu do Schengenu zase o něco blížeji.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/chorvatsko-nedele-svatky-zakaz-prodeje.A230224_115748_eko-zahranicni_maz

https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/chorvatsko-hodla-zavest-zakaz-prodeje-v-nedeli-a-ve-svatky-p/r~402cf534b42a11ed8980ac1f6b220ee8/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.