Jak vybrat studentské půjčky

Půjčky na studium v minulosti prakticky nebyly zapotřebí. Dnes jsou ovšem nároky na studium mnohdy finančně nákladnější a je třeba většího množství finančních prostředků. Půjčit si na studium mohou studenti dvěma nejvýhodnějšími způsoby, které představují kontokorent na osobním studentském kontu a tu druhou konkrétní studentské půjčky. Co je tedy u těchto půjček nejdůležitější a na co si tedy dát velký pozor?

Kontokorent jako nejrychlejší možnost

Kontokorent se řadí mezi základní možnosti, jak jít do minusových čísel na svém účtu. Pokud kontokorentu využijete, je nutné velmi rychle své závazky splatit. Krátké období v mínusu není nijak výrazně úročeno, ale pak je úrok z prodlení vysoký. Výše kontokorentu činí v maximu třeba u ČSOB anebo Poštovní spořitelny 20 000 korun. U UniCredit Bank je možní jít do mínusu až do 25 000 korun. Podobně nabídne kontokorent Česká spořitelna. Často lze ale kontokorent nastavit automaticky na vámi zvolenou sumu.

Klasické studentské půjčky a jejich nároky

Jak studentská půjčka, tak i studentské konto vyžaduje doklad v podobě potvrzení o studia. Ten je nezbytné dodat bance každý rok. Banka si takto uvěří, že skutečně stále studujete. Banka nepotřebuje potvrzení o příjmech, které je jinak u ostatních půjček vyžadováno vždy. Dále je pro vás důležité, v jaké výši finance můžete obdržet. Česká spořitelna třeba nabídne půjčku až ve výši 300 000 korun. U Komerční banky se může jednat až o 600 000 korun. UniCredit Bank nabízí studentské půjčky do výše 150 000 korun. Doba splatnosti svorně činí přibližně 10 let.

Úroky jako největší strašák

Určitě nechoďte do půjček, které přesahují úrokovou sazbou hranici 10%. Třeba Česká spořitelna poskytuje úrokovou sazbu 8,9% při RPSN 9,41%. Úvěr Gaudeamus od Komerční banky disponuje úrokovou sazbou 7,9%, RPSN je od 8,2%. Další banky již nabízejí úroky vyšší, což pro vás nemusí být až tolik výhodné. Třeba UniCredit Bank má nejvyšší úrok-  9,9% a RPSN 11,46%.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.