Jak vrátit v obchodě nevhodný dárek

Vánoce jsou za námi, ale před mnohými je stále řešení dárků v obchodech. Pravděpodobně je nyní již nebude nakupovat, avšak mnozí je budou vracet. Ne vždy se totiž dárkem zavděčíme, tak jak jsme si představovali. Dnes si tedy řekneme, jak naložit s dárkem, který se nesetkal s úspěchem a chcete jej vrátit. Pojďme tedy na to!

U e-shopů je situace jednodušší

Pokud jste dárky kupovali přes internetové obchody, jste ve výhodné pozici. Zákony totiž umožňují vrátit dárek do 14 dní od převzetí zboží bez udání důvodu. Navíc je praxí, že velká řada e-shopů, nabízí v rámci benefitů svým zákazníkům ještě delší lhůty na vrácení zboží. Dobré je se tedy seznámit s podmínkami konkrétního obchodu, kterému jste před Vánoci udělali tržbu. Pokud obchodník garantuje v obchodních podmínkách nebo na faktuře delší dobu, musí to dodržet. Naopak pokud o lhůtě nemluví nebo ji stanovuje nižší, než je ta zákonná, platí již zmíněná doba 14 dní.

Co nevrátíte

Bohužel ale existuje řada věcí, které vrátit nemůžete. Jde o výjimky, které jsou výjimkami hlavně kvůli své povaze. Jde například o zboží podléhající rychlé zkáze, některé potraviny či květiny. Dále i DVD nebo CD disky s porušeným balením nebo zboží, které bylo obchodem upraveno kvůli specifickým požadavkům vás, jako kupujícího. Dále nevrátíte ani takové zboží, jehož balení je porušené, avšak jeho návrat do obchodu není bez obalu možný z hygienických důvodů. Klasicky půjde o kosmetiku nebo zubní kartáček.

Vrácení na kamennou prodejnu

Pokud jste dárek nakoupili v kamenném obchodě, je situace maličko komplikovanější. Zákon totiž nehovoří o žádné lhůtě, pro vrácení zboží bez udání důvodu. Zákon tedy negarantuje žádný minimální standart a každý obchod si tak tyto podmínky může upravit dle libosti, včetně vyloučení jakékoli podobné lhůty. V praxi však existuje ve většině obchodů nějaká možnost vrácení zboží bez udání důvodu. Dobré je se informovat, nejlépe již při samotném nákupu. Většinou mají obchody podmínku, že dárek nesmí být používán.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *