Píše vám exekutor? Koluje nový podvodný mail

Dnes si rozebereme aktualitu, kterou je dobré zaznamenat. Můžete se totiž stát obětí podvodu. Na internetu totiž koluje nový podvodný e-mail, v němž se odesílat vydává za exekutora. Jak podvodné e-maily vypadají? Na co pozor a jak nenaletět?

Komora exekutorů varuje

Sama exekutorská komora České republiky varuje před touto vlnou těchto e-mailů. V předmětu zprávy stojí: Exekutorský úřad Šumperk. Nejedná se však o zprávu z tohoto úřadu, ale o podvodníka. Podle analýz jde o e-maily, které jsou odesílány ze zahraničních adres. Tedy již adresa odesílatele by vás měla odradit, věřit tomuto e-mailu. Jde o adresy typu elsewhere@mcs.net.au a podobné. Pokud by vám opravdu psal exekutor z exekutorského úřadu v Šumperku, bude to jedině z adresy, která za zavináčem pokračuje exekucesumperk.cz. Nikdy jinak, což zdůraznila i exekutorská komora.

Pozor na přílohu

V těchto e-mailech jsou adresáti vyzýváni, aby otevřeli přílohu, která je součástí zprávy. Zde má být předexekuční výzva. Na nic takového však nereagujte. Je to velmi nebezpečné. Pravděpodobně jde o zavirované soubory, které mohou mít za úkol krást vám v počítači data.

Takto vám exekutor psát nebude

Nejde ani o běžnou praxi, což zdůrazňuje komora. Pokud jste totiž účastníky exekučního řízení, exekutoři s vám nebudou komunikovat tímto způsobem. Jsou totiž vázáni občanským soudním řádem. Musí se tedy držet striktních pravidel a principem legality. Nebudou vám tedy posílat jakoukoli výzvu v příloze e-mailu ze zahraniční adresy. Pokud vám opravdu v těchto nebo podobných e-mailech píše, že dlužíte XY korun, určitě se můžete podívat na Centrální evidenci exekucí, kde si svou situaci ověříte. Učinit tak můžete na každé poště, která umožňuje služby CzechPoint. Nikdy však neotvírejte podezřelé e-maily, jejich přílohy ani na ně neodepisujte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *