Očkování proti covidu: Již dva miliony plně naočkovaných

PCR test

Jak si vede Česká republika s proočkováním své populace proti onemocnění covid-19, které nás ve formě pandemie sužuje již druhý rok? V Česku má nyní ukončené očkování (tj. dvě dávky očkování za sebou, případně očkování jednou u typů vakcín, u kterých stačí jen jedna dávka) 2 miliony lidí. Prvních a druhých dávek v součtu do této doby bylo rozdáno přes 6 milionů.

Téměř čtvrtina lidí, kteří mají nárok na vakcínu je plně očkovaná

Ukončené očkování má tedy přes dva miliony lidí (asi 2,047 milionu – stav k 13. červnu 2021). Celkový počet lidí, kteří mají nyní nárok na dávku vakcíny proti covid-19 je asi 8,5 milionu lidí. To znamená, že plně očkovaných je skoro 25 % osob z počtu lidí, kteří mají nyní na očkování nárok (tj. lidé starší 16 let). Většina vakcín v Česku je dvoudávková. Do této doby dostalo alespoň jednu dávku 4,4 milionu lidí. To znamená, že jde o 51 % z lidí, kteří mají na vakcínu nárok. Pro fuknční a účinnou kolektivní imunitu je potřeba zhruba 70% proočkovanost populace. To v našich podmínkách odpovídá asi 7,5 milionům lidí.

Očkování zrychluje, epidemie zpomaluje

Zatím nejvyšší počet očkovaných dávek za den představoval počet přes 115 tisíc. Nyní se často překračuje očkování přes 100 tisíc dávek za den a očkování tedy oproti jarním měsícům výrazně zrychluje. Naopak „kondice“ epidemie onemocnění covid-19 se v Česku zhoršuje. Šíření onemocnění se zpomaluje. Jde tedy o obdobný jev, který jsme zažili minulé léto. Jen pro srovnání, na začátku března tohoto roku denně přibývalo až 17 000 případů za den a denní nárůsty se pohybovaly přes 10 tisíc. Nyní zažíváme denní přírůstky v řádech vyšších desítek či přes stovky denně. Stav je pozitivní i co se týče zemřelých pacientů na covid. V březnu to bylo i kolem dvou set lidí za den, nyní je to nejčastěji méně jak deset.

Možné podzimní zhoršení?

Epidemiolog Rastislav Maďar však v médiích například varoval, že na podzim se dá očekávat zhoršení epidemické situace v Česku. Nejspíše bude růst reprodukční číslo. Maďar však věří, že nemocnice jižb zhoršení epidemie tolik nezatíží. Nejspíše dle něj bude možné řešit podzimní situaci pouze měkkými opatřeními, jako například povinností nosit ochranu úst a nosu, dodržováním rozestupů a dezinfekcí rukou. Dle Maďara je však nejméně pravděpodobnou variantou, že by epidemie měla na podzim dále klesat.

Zdroj: Českénoviny.cz
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.