Češi říkají ano očkování kvůli práci, čekají i na proočkovanost

02_vakcina2

Dle nově zveřejněných údajů vyplývá, že skoro dvě třetiny českých zaměstnanců by byly ochotné se naočkovat proti onemocnění covid-19, bylo-li by to nutné kvůli jejich zaměstnání. Více jak třetina lidí pak věří, že díky očkování budou mát více pracovních příležitostí. Očkování se tedy projevuje i na pracovním trhu. Některé firmy například nabízí k očkování řadu benefitů – například finanční částku či den volna.

Bude-li to nutné kvůli práci, naočkujeme se

Výše uvedené, stejně jako data prezentované dále, vyplývají z nového průzkumu Workmonitor od společnosti Randstad z kraje června. 65 % procent českých zaměstnanců by se nechalo očkovat proti covidu-19, pokud by to bylo nutné k zaměstnání. V dnešní době neexistují nástroje zaměstnavatelů, jak by si mohli očkování proti tomuto koronavirovému onemocnění. Někteří se tedy své zaměstnance snaží alespoň motivovat k tomu, aby na vakcinaci šli. 11 % zaměstnanců pak uvádí, že jejich zaměstnavatel jim očkování doporučuje.

Zaměstnavatelé chtějí předcházet lockdownům, někteří jsou však neutrální

Pokud zaměstnavatelé doporučují svým zaměstnancům očkování proti covidu-19, primární motivací je předcházet dalším zbytečným lockdownům, karanténám a dalšímu omezování výroby, ale i života ve společnosti. Část českých zaměstnavatelů je však k očkování spíše neutrální. Přesto však platí, že pro zaměstnavatele je nyní očkování svých zaměstnanců nejefektivnějším způsobem, jak vrátit provoz firem do normálu a nebát se zbytečných dalších omezení kvůli nákazám na pracovišti. Stejně tak jde o nejrychlejší a nejméně invazivní způsob, jak vrátit do normálu ekonomiku a společnost.

Motivace je však často nedostatečná

Asi 20 % zaměstnavatelů aktivně motivuje zaměstnance k očkování. Pokud však tuto hodnotu srovnáme s ostatními zeměmi, jsme spíše podprůměrní. Globálně je to totiž 46 %. Nejčastějšími motivačními prostředku v Česku jsou finanční příspěvky při očkování, které dosahují i několika tisíc korun. Dále je časté placené volno k odpočinku po očkování. Sami zaměstnanci, kteří jsou ochotni k očkování kvůli práci, vidí ve vakcinaci také rozšíření pracovních příležitostí. 39 % respondentů průzkumu uvedlo, že si myslí, že po očkování budou mít více pracovních příležitostí. Zajímavé je také podívat se na problematiku z druhé strany. 37 % zaměstnanců tvrdí, že pokud nebude pracoviště dostatečně proočkované, nebudou se tam cítit bezpečně a raději zůstanou na home office.

Zdroj dat: Průzkum Workmonitor od společnosti Randstad
Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.